Reklam
Ben Duydum

Türkiye Ekonomi ve Tarım Sektörü

Türkiye Ekonomi ve Tarım Sektörü
Reklam

Türkiye Ekonomi ve Tarım Sektörü

Tarım sektörü, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesini, bunların kalite ve verimlerinin yükseltilmesini, bu ürünlerin uygun koşullarda muhafazasını, işlenip değerlendirilmesini ve pazarlanmasını kapsamaktadır.

Diğer bir ifadeyle, tarım, insan besini olabilecek ve ekonomik değeri olan her türlü bitkisel ve hayvansal ürünün bakım, besleme, yetiştirme, koruma ve mekanizasyon faaliyetlerinin yanı sıra durgun sularda veya özel alanlarda yapılan balıkçılık faaliyetlerinin tümünü kapsar.

Genel olarak, ülkelerin ekonomik gelişme düzeyi yükseldikçe, tarımın millî gelir içindeki payı ve istihdama katkısı azalsa da önemi azalmamakta, hatta artmaktadır.

Zira, insanların hayatta kalmalarını sağlayan yeme içme faaliyeti ağırlıklı olarak tarımsal faaliyetlerin alanına girmektedir.

Kaldı ki, insanların refah seviyesi hızla yükseldikçe, yaşam standardı da yükselmekte; buna bağlı olarak da tarımsal faaliyetin niceliği kadar niteliğinden beklentiler de sürekli değişmektedir.

Dünya nüfusunun zamanla köyden kente göç etmesi, yaşam beklentisinin artması, dünya nüfusunun hızla yaşlanması ve refah seviyesinin pek çok bölgede yükselmesi; tarımsal faaliyete bakışı büyük ölçüde değiştirmiş, sektörü geleneksel üretim ve tüketim yapısından hızla diğer sektörlerde  olduğu gibi kapitalist piyasa sürecine dâhil etmiştir.

Türk tarım sektörü de zamanla bundan nasibini almıştır ve almaya da devam etmektedir.

Tarımsal faaliyet, ana yapı olarak bitkisel ve hayvansal üretimle balıkçılık faaliyetlerinden ibarettir.

Alt üretim yapılarının her biri kendi içinde alt sektör ve ürünler üzerinden analiz edilmekte; böylece, ülkenin tarım alt sektörlerinde ve ürün bazında rekabet avantajları analiz edilmektedir.

Analizler yapılırken hem zaman içindeki gelişmeler hem de şu andaki nispi durumları dikkate alınmıştır.

Öncelikle tarımsal faaliyetin işlevleri ve özellikleri özetle anlatılmakta; ardından Türk tarım sektörünün üretim yapısı ve ürün profili bitkisel, hayvansal ve deniz ürünlerin üretimi ve ürün profili bağlamında analiz edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ