Reklam
Ben Duydum

TÜRKİYE’DE TARIMSAL GSYH, İSTİHDAM VE DIŞ TİCARET

TÜRKİYE’DE TARIMSAL GSYH, İSTİHDAM VE DIŞ TİCARET
Reklam

TÜRKİYE’DE TARIMSAL GSYH, İSTİHDAM VE DIŞ TİCARET

Türkiye, iklim ve doğa koşulları bakımından tarımsal üretime oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Bu durum, tarım sektörünün Türk ekonomisi için temel sektörlerden biri olması sonucunu beraberinde getirmiş ve sektör ülke ekonomisi için daima önemli bir sektör olmuştur.

Türkiye’de üretilen tüm mal ve hizmetlerin piyasa fiyatları toplamını gösteren gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYH) değeri incelendiğinde, sonuç daha da açık hâle gelmektedir.

Tarımsal GSYH

Türkiye’de 2000-2017 yılları itibarıyla, cari fiyatlarla hesaplanan GSYH’ya ve tarım sektörünün GSYHiçerisindeki payına bakıldığında, cari fiyatlarla tarımsal GSYH 2000 yılında yaklaşık 16 milyar lira iken, 2017’de 189 milyar liraya yükselmiştir.

Ancak, sektörün GSYH içindeki payında gözle görülür bir düşüş söz konusudur.

Nitekim 2000’de Türkiye’de tarım sektörünün GSYH içerisindeki payı %10,1 iken, 2017 yılına gelindiğinde %6,1’e gerilemiştir.

Tarım sektörü küresel ekonominin piyasa yapısına ve onun işleyiş mekanizmalarına yeterince tabi olmadığı için, kriz dönemlerinde sektörün büyüme trendi ekonominin genelinden ayrışmaktadır.

Böylece, ekonomide işler iyi gittiğinde, tarım sektörünün büyüme hızının ekonominin genel büyüme hızının altında kaldığı, ancak konjonktür olumsuza döndüğünde sektörün ortalamanın üzerinde bir büyüme performansı gösterdiği söylenebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ