Reklam
Ben Duydum

26 ESKİŞEHİR

26 ESKİŞEHİR

İsa’dan önce birinci bin yılda Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulan Eskişehir Türkiye’nin en önemli yol kavşaklarından birisidir.

Yunus Emre, Nasrettin Hoca gibi tarihi kişileri yetiştiren Eskişehir Lületaşı, çeşitli haslıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile de ünlüdür.

Eskişehir kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, mutfağı ve alışveriş olanakları ile önemli bir turizm çekim merkezi olmayı hedeflemektedir.

Eskişehir’de (Doryleaum) ilk yerleşim M.Ö.3500 yıllarına dayanır. Şehir Hititlerin, Friglerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların ve Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir.

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde olduğundan karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.
TARİHÇE
Eskişehir, İlk ve Orta Çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir şehirdir.
1176’da Selçuklular’ın egemenliği altına girmiştir. 1288 yılında Karacahisar’da bulunan kale Osmanlılar’ın ele geçirdikleri ilk Bizans Kalesidir. 1451 yılına kadar Ankara Beyliği’ne bağlı olarak kalmış, 1451 yılından sonra Kütahya’ya bağlanmıştır.
1841 yılında merkezi Bursa olan Hüdavendigar Eyaleti’ne bağlanmış ve 1923 yılına kadar kaymakamlıkla idare edilmiştir.
1923 yılında İl, 1993 yılında Büyükşehir olmuştur.

COĞRAFİ KONUM
İç Anadolu Bölgesinde yer alır.
Koordinatları: 39°47′ Kuzey / 30°31′ Doğu
Yüzölçümü: 13.960 km²
Ülke yüzölçümüne oranı: %1,8
Rakım: 788 m

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ