Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

Türkiye’de Dönemler İtibarıyla GSYH ve Büyüme

Türkiye’de Dönemler İtibarıyla GSYH ve Büyüme
Reklam

Türkiye’de Dönemler İtibarıyla GSYH ve Büyüme

Türkiye GSYH büyüklüğü bakımından 1980 yılında dünyanın 21’inci büyük ekonomisi iken, 2017 yılında 17’nci büyük ekonomisi konumuna gelmiştir.

IMF’nin Ekim 2018’de yaptığı projeksiyona göre, 2023 yılında Türkiye ekonomisi 1 trilyon doları aşan GSYH’sıyla Hollanda’nın üzerinde 17’nci büyük ekonomi olacaktır.

Ancak kişi başına GSYH açısından yapılan sıralamalarda Türkiye orta sıralara gerilemektedir.

Dünya Bankası’nın kişi başına gelir üzerinden yaptığı sınıflandırmaya göre, Türkiye üst-orta gelir grubunda yer almaktadır.

Türkiye ekonomisi, son otuz yılda önemli bir değişim yaşamış, güçlenmiştir.

Üstelik bu gelişmeyi petrol gibi bir doğal kaynağa dayanmadan, ekonomisinin rekabet gücü ile başarmıştır.

Ancak hâlâ orta gelirli ülkeler grubunda olmamız Türkiye’nin yeterince hızlı büyüyemediğini göstermektedir.

Bu nedenle Türkiye’nin istikrarlı, sürdürülebilir bir büyüme hızını yakalaması temel hedef olmalıdır.

Türkiye ekonomisine genel olarak bakıldığında, ekonomik büyüme açısından istikrarsız bir görünüm sergilediği görülmektedir.

1945, 1960, 1980, 2001 yıllarını dönüm noktaları olarak aldığımızda, günümüzde 5’inci dalgalanma dönemini yaşadığımız söylenebilir.

Her bir dönemde, birbiri ardına gelen yükseliş ve daralma hareketleri, adeta ekonomimizin gelişme karakteristiğini oluşturmuştur.

1923’ten günümüze dönemlere göre farklı ekonomi politikaları izlense de Türkiye ekonomisinin uzun dönemde potansiyel büyüme hızı %5 seviyesindedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ