Reklam
Ben Duydum

KADİR GECESİ NEDİR?

KADİR GECESİ NEDİR?
Reklam

KADİR GECESİ NEDİR?

Kadir gecesi Kur’ân’da bir sureye adını vermiş Kur’ân’ı Kerim’in indiği bir gecedir.

İbadetlerin bütün gecelerden daha hayırlı olduğu bin aydan yani 83 yıl dört aydan daha hayırlı bir gecedir.

Meleklerin ve Cebrail’in (aleyhisselam) seferber olup indiği gecedir.

  • Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi’nde hayat kitabımız Kur’an’la irtibatımızı gözden geçirelim.
  • Yaratılış gayemizi tefekkür edip Rabbimizle kulluk ahdimizi tazeleyelim.
  • İbadet ve taatle, zikir ve tesbihle, tevbe ve istiğfarla bu mübarek geceyi ihya edelim.
  • Salgından ve her türlü maddi ve manevi hastalıktan şifa bulmak için Rabbimize yalvaralım.
  • Sevgili Peygamberimizin bu gece yapılmasını tavsiye ettiği şu duayı dilimizden düşürmeyelim: “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle!

KADİR GECESİ YAPILACAK İBDATELER ALİMLERİN TAVSİYESİ

Alimler Ve Medreseler Birliği Başkan Yardımcısı Suat Yaşasın ise Ramazan’ın son gecesi ve kadir gecesi için şu tasfiyelerde bulundu: “Tabi Allah Teâlâ her şeyi bilir ama belki de meleklerin sicile işlediği gece olarak bilinir.

Müslümanlar için belirleyici bir gece olması münasebetiyle büyük bir önem arz eder.

Kur’an’ın indirilmesinin dışında mübarek bir gece olduğu yine Kur’an’da zikredilir.

Aynı zamanda melekler o gece Cebrail Aleyhisselam ile beraber iner.

Bunların hepsi Kuran’ın ifadesi. Peygamber efendimiz, ‘kim Kadir Gecesini imanla ve ecrini sadece Allah’tan umarak geçirirse geçmiş bütün günahları affolunur’ diyor.” diye konuştu.

KADİR GECESİNDE YAPILACAK DUA?

Kur’an’ı Kerim’in ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan gecede (Kadir Gecesi) yapılması gerekenlerle ilgili konuşan Yaşasın, “Peygamber efendimizden bize ulaşan dualar var.

Onlar yapılabilir. Hazreti Aişe validemizin ‘Kadir Gecesine ulaşırsam nasıl dua edeyim’ demesi üzerine Peygamber efendimiz ‘Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin bizleri de affet’ diye dua etmesini istemiştir. Bu dua bizzat Peygamber efendimizden bize ulaşmıştır.”

Ramazan Ayı’nın başı rahmet, ortası mağfiret olan günleri geride bırakmış ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan son on gününe girmiş bulunuyoruz. Son on gün ise, içerisinde mübarek Kadir Gecesini barındırmaktadır. Müslümanların özellikle de bu son on gün içerisinde merak ettiği hususlardan bir tanesi de bu Mübarek günlerde Kadir gecesine denk geldiğimizde, Kadir gecesinde neler yapılır, Kadir gecesi yapılacak ibadetler ve duaların ne olduğu, bu mübarek geceyi nasıl ihya edeceğimiz sorusudur. Çünkü Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre Allah Rasulü (sav) şöyle buyurdu:

Faziletine inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan umarak Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”[1] İbadetlerini yalnızca Allah’a has kılarak geçirilen bir gecenin neticesinde geçmiş günahların bağışlanması müjdesi vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ