Reklam
Ben Duydum

Afad ve Fransa

Afad ve Fransa
Reklam

Afad ve Fransa

Fransa kriz yönetiminin karakteristik özelliği; kriz halinde özel bir yönetime ve koordinasyona gerek bırakmayacak şekilde; kriz müdahale unsurlarının, ülke ihtiyaçlarına göre teşkil edilmiş, görev ve sorumluluklarının net olarak belirlenmiş, en önemlisi bu unsurların tam olarak profesyonelleşmiş ve görevli personelinin uzmanlaşmış olmasıdır.

Fransa’da krize müdahale ve kriz yönetimi İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Sivil Savunma Teşkilatı tarafından yürütülmektedir.

Kriz yönetimi ile ilgili Kanun 1959 yılında çıkarılan temel kanun ile düzenlenmiştir.

Kriz hallerinde görev yapacak tüm fonksiyonel kuruluşlar, askeri birlikler dâhil Sivil Savunma Müdürlüğü’nün kuruluşuna verilmiştir.

Ülke 9 Kriz Yönetim Bölgesine ayrılmış; her bölgede köy, belediye ve il seviyesinde teşkilatlanmaya gidilmiştir.

Merkezi Sivil Savunma Müdürlüğünün bu bölgelerde de Mobil Takımları bulunmaktadır.

Kriz Yönetiminde Planlama, Genel Yardım Planlaması ve Acil Yardım Planlaması olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Genel Yardım Planlaması daha ziyade genel esasları ve kriz öncesinde alınacak tedbirleri kapsamaktadır.

Genel Yardım Planlamasına uygun olarak bölge, il, belde ve köyler bazında uygulama planları yapılmakta ve alınması gereken önlemler somut olarak belirtilmektedir.

Acil Planlar ise; nükleer ve diğer kritik tesislerde meydana gelecek olası krizlerde uygulanmak üzere bu tesisler için hazırlanan Özel Müdahale Planlarını, hasar ve kayıpların çok yüksek olduğu krizlerde halkın tahliyesi ve yaralıların kurtarılmasına yönelik hazırlanan Kırmızı Planı, Özel Kurtarma Operasyonu gerektiren krizler için hazırlanan Özel Yardım Planlarını kapsamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ