Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

Tasarruf Eğilimi ve Bölgesel Kalkınmada Gelişmeler

Tasarruf Eğilimi ve Bölgesel Kalkınmada Gelişmeler
Reklam

Tasarruf Eğilimi ve Bölgesel Kalkınmada Gelişmeler

Yurt içi tasarruflar/GSYH oranı 1988-2011 döneminde yarı yarıya düşmüş, alınan tedbirlerle biraz artış görülse de mevcut oran Türkiye gibi yüksek büyüme hızının gerekli olduğu bir ekonomi için mevcut yurt içi tasarruflar yetersizdir.

2003 yılına kadar tasarruf oranının azalmasında, kamu tasarruflarındaki olumsuz seyir etkili olurken, 2003 yılından sonra ise özel tasarruflardaki ciddi orandaki düşüş etkili olmuştur.

Türkiye’de eğitim seviyesi arttıkça, tasarruf eğilimi de artmaktadır.

Türkiye’de bölgesel gelişmişlik farklılıkları AB ülkelerine göre oldukça yüksektir.

Ülkede bölgesel kalkınmaya yönelik politikalar, planlı kalkınma dönemi ile daha ciddi şekilde ele alınsa da bölgesel gelişmişlik farklılıkları azaltılamamıştır.

Türkiye’nin AB müktesebatına uyum sürecinde Birliğin bölgesel politikası benimsenmiş, ülke homojen bölgelere ayrılarak her bölgenin ihtiyacına yönelik ayrı teşvik ve kalkınma politikalarının yürürlüğe konması kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda Düzey 1, 2 ve 3  bölgeleri belirlenmiş ve kalkınma ajansları kurulmuştur.

Yeni uygulamada eskiye göre yerel aktörler daha fazla ön plandadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ