Reklam
Ben Duydum

SEKTÖREL GELİŞMELER VE EKONOMİK BÜYÜME

SEKTÖREL GELİŞMELER VE EKONOMİK BÜYÜME
Reklam

SEKTÖREL GELİŞMELER VE EKONOMİK BÜYÜME

Ekonomik büyüme olarak tanımladığımız reel GSYH’da artış sağlamadan, bir toplumda gelirin ve refahın artırılması mümkün değildir.

1923’ten günümüze dönemlere göre farklı ekonomi politikaları izlense de verilerden anlaşılacağı üzere, Türkiye ekonomisinin uzun dönemde potansiyel büyüme hızı %5 seviyesindedir.

Dünyanın en büyük 20 ve Avrupa’nın ise 10 büyük ekonomisi arasında yer alan Türkiye, en güçlü ekonomilerin temsil edildiği G-20’nin de faal bir üyesidir.

Türkiye GSYH büyüklüğü bakımından 1980 yılında dünyanın 21. büyük ekonomisi iken, 2017 yılında 17. büyük ekonomi konumuna gelmiştir.

IMF’nin Ekim 2018’de yaptığı projeksiyona göre, 2023 yılında Türkiye ekonomisi 1 trilyon doları aşan GSYH’sıyla Hollanda’nın üzerinde 17. büyük ekonomi olacaktır.

Dünya Bankasının kişi başına gelir üzerinden yaptığı sınıflandırmaya göre, Türkiye üst-orta gelir grubunda yer almaktadır.

Türkiye ekonomisi, son otuz yılda önemli bir değişim yaşamış, güçlenmiştir.

Üstelik bu gelişmeyi petrol gibi bir doğal kaynağa dayanmadan, sanayisinin rekabet gücü ile başarmıştır.

Ancak hâlâ orta gelirli ülkeler grubunda olmamız Türkiye’nin yeterince hızlı büyüyemediğini göstermektedir.

Bu nedenle Türkiye’nin istikrarlı, sürdürülebilir bir büyüme hızını yakalaması temel hedef olmalıdır.

Türkiye, 2001 yılında 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile birlikte 2001-2023 dönemini kapsayan Uzun Vadeli Stratejisi’ni (Vizyon 2023) belirlemiştir.

Bu kapsamda 2001-2023 döneminde yıllık ortalama büyüme hızının %7 dolayında olması ve büyümenin yaklaşık %30’unun toplam faktör verimliliğinden kaynaklanması, böylece 1998 yılında 3.200 dolar olan kişi başına gelirin 2023 yılında AB ülkeleri düzeyine yaklaştırılması hedeflenmiştir.

Türkiye’nin, dönem sonunda ulaşacağı 1,9 trilyon dolar civarında hasıla düzeyi ile dünyanın ilk on ekonomisi arasına gireceği öngörülmüştür.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ