Reklam
Ben Duydum

Yönetim Fonksiyonu

Yönetim Fonksiyonu

Yönetim Fonksiyonu

Yoğun rekabet koşullarında faaliyet göstermekte olan işletmeler günümüzde, bu rekabet yarışında başarılı olabilmek için işletme sahipleri ile yönetenlerin farklı olduğu ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetildikleri yapılara dönüşmektedir.

İşletmelerin yönetiminden sorumlu olan yöneticiler, etkin ve verimli bir yönetim gerçekleştirebilmek için kendilerine rehberlik eden yönetim fonksiyonlarını dikkatli bir şekilde yerine getirmek zorundadır.

Genel olarak yönetim faaliyeti, insanların belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere iş birliği içerisinde çalışmalarını sağlamaktır.

Yönetim, örgütte yerine getirilen tüm faaliyetleri planlayan, örgütleyen, çalışanları amaca doğru yönlendiren, örgüt içi tüm kaynakların birbirleri ile uyumlu çalışmalarını sağlayan ve amaçlar doğrultusunda hareket edilmesi için kontrol eden bir faaliyettir.

Bu açıdan bakıldığında yönetim fonksiyonu, işletme fonksiyonlarının tümünü kapsayan ve onlara önderlik eden bir fonksiyondur.

Başka bir deyişle işletmede yerine getirilen diğer fonksiyonların (üretim, pazarlama, finans gibi) tümünü kapsamakta ve her bir işletme fonksiyonu için yönetim fonksiyonları (planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve kontrol) yerine getirilmektedir.

Bu nedenle işletme fonksiyonları içerisinde kapsamı en geniş ve önemi en yüksek olan fonksiyon olması sebebiyle şemsiye niteliği olan bir fonksiyon olarak ele alınmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ