Reklam
Ben Duydum

Türkiye’deTarım Sektörü ve Tarımsal Faaliyetin İşlev ve Özellikler

Türkiye’deTarım Sektörü ve Tarımsal Faaliyetin İşlev ve Özellikler
Reklam

Türkiye’de Tarım Sektörü ve Tarımsal Faaliyetin İşlev ve Özellikler

Tarımı dar ve geniş olmak üzere iki ayrı şekilde tanımlamak mümkündür.

Dar anlamda tarım; “arazide ekim, dikim, bakım ve yetiştirme yoluyla bitki, hayvan ve hayvansal ürünler üretilmesi veya bunların üreticileri tarafından işlenip değerlendirilmesi” faaliyetleridir.

Geniş anlamda tarım ise “bitkisel ve hayvansal ürün üretiminin yanı sıra, bu ürünlerin yetiştiricileri tarafından işlenmesi, ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri, tarımsal ürünlerin yetiştiricileri tarafından taşınması ve saklanması, mağazalara devredilmeden üreticileri tarafından satılması ile tarım alet ve makinelerinin diğer tarım üreticilerinin üretimle ilgili faaliyetlerinde bir bedel karşılığında kullandırılmasını” kapsar.

Tarım sektörünün işlevleri; insanların besin gereksinimlerini karşılamak, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına yardımcı olmak, sanayi sektörüne hammadde sağlamak, tarım dışı sektörlere istihdam sağlamak, tarım dışı sektörlerde üretilen mal ve hizmetlere talep yaratmak ile çevre sağlığı ve toplumun ruhsal dengesini korumaktır.

Tarım sektörünün genel özelliklerine baktığımızda, tarımsal üretim iklim şartlarına bağlıdır, bu nedenle üretim de mevsimlerin ritmine bağlıdır.

Tarım kesiminde üretim tekniklerini geliştirebilme imkânları sınırlıdır.

Tarımsal ürün fiyatları istikrarsızdır.

Tarımsal mallar talebinin gelir esnekliği düşüktür; yani tarımsal malları talep edenlerin geliri yükselince veya düşünce, tarımsal mallara olan talep, söz konusu gelir değişmelerine nispetle, sırasıyla daha düşük oranda artmakta veya daha düşük oranda azalmaktadır.

Tarım sektöründe üretim alanları dağınıktır.

Tarımsal işletmelerin içerisinde bulundukları piyasa koşulları farklılık arz eder.

Tarım sektöründe azalan verimler kanunu geçerlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ