Reklam
Ben Duydum

Türkiye’de  Tarımsal Dış Ticaret

Türkiye’de  Tarımsal Dış Ticaret
Reklam

Türkiye’de  Tarımsal Dış Ticaret

1980 öncesi dönemde tarımsal ürünlerin ihracatı Türkiye’nin dış ticaretinde önemli yer tutmakta idi.

Türk ekonomisi 1980 yılından sonra yönünü yurt dışına çevirmiş ve ekonomik gelişimini dış ticarete (ihracata) dayalı bir büyüme stratejisine bağlamıştır.

Buna rağmen hem coğrafyası hem de doğa koşulları ve iklimi açısından tarımsal üretime son derece uygun olan Türkiye’de günümüzde tarımın ihracat açısından güçlü bir sektör olmadığı görülmektedir.

Türkiye’de toplam ihracat açısından, özellikle 2002 yılından sonra büyük bir gelişme yaşansa da aynı trendin tarımsal ihracat miktarı ve oranı bakımından yakalanamadığı, hatta tam aksine tarımın toplam içindeki payının giderek azaldığı görülmektedir.

Nitekim tarımsal ihracat bu dönemde 1,7 milyar dolardan 5,9 milyar dolara yükselmiş, ancak toplam ihracat içindeki payı %6’dan %3,8’e gerilemiştir.

Buna karşılık tarımsal ithalat daha hızlı artarak 2 milyar dolardan 9 milyar dolara yükselmiş, ancak toplam ithalat içindeki payı pek değişmemiştir.

Tarımsal ihracatın en fazla yapıldığı ülkeler sırasıyla Irak, Almanya, Rusya, İtalya, Fransa, Hollanda ve İngiltere; ithalatın en fazla yapıldığı ülkeler ise yine
sırasıyla ABD, Ukrayna, Rusya, Almanya, Brezilya ve Malezya’dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ