Reklam
Ben Duydum

Türkiye’de Finansal Yapı, Krizler ve Ekonomik İstikrar Kararları

Türkiye’de Finansal Yapı, Krizler ve Ekonomik İstikrar Kararları
Reklam

Türkiye’de Finansal Yapı, Krizler ve Ekonomik İstikrar Kararları

Her ekonomide zaman zaman istikrarsızlıklar ortaya çıkabilir ve bunun çeşitli sebepleri vardır.

İstikrarsızlıklar, bazen reel ekonomiden, yani mal veya faktör piyasalarından kaynaklanan durgunluk, yüksek işsizlik veya enflasyon şeklinde kendini gösterebilirken, bazen de finans sektöründen kaynaklanan ulusal paranın değeriyle (döviz kuru ile), bankacılık sektörüyle, borsadaki aşırı dalgalanmalarla veya özel ve kamu borç stokunun çevrilemez duruma gelmesiyle ilgili olabilir.

Ancak, son 30 yılda meydana gelen ulusal ve uluslararası çaptaki ekonomik krizlere bakıldığında, çok büyük bir kısmının finansal kaynaklı krizler olduğu anlaşılmaktadır.

Kaldı ki, kriz nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, netice itibarıyla kısa sürede reel ve finansal piyasalar arasında etkileşim kaçınılmaz olmaktadır.

O nedenle, krizin sebebinin finansal yapı olup olmaması bir yana, alınan tedbirler muhakkak surette finansal-parasal tedbirleri içermektedir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Türkiye ekonomisine bakıldığında, oldukça benzer bir durum karşımıza çıkmakta, hatta istikrar kararları alınma sayısı bakımından dünya ortalamasının üzerinde bir durumun söz konusu olduğu dikkat çekmektedir.

Neredeyse her 10 yılın sonunda bir ekonomik kriz patlak vermiş ve hükûmetler acil istikrar tedbirleri almak zorunda kalmışlardır.

Fakat, mevcut yapı değişmediği için, alınan kararlar kısa süre sonra etkisini kaybetmiş ve istikrarsızlık yeniden hâkim olmaya başlamıştır.

Kuşkusuz bunda uluslararası konjonktürün yanı sıra yurt içindeki ekonomik yapının ve zayıf hükûmetlerin de büyük etkisi olmuştur.

Bu bölümde öncelikle Türkiye’de para politikası ve bankacılık sektörünün yapısı ve işleyişi ele alınmıştır.

Ardından geçmişte ve günümüzde ortaya çıkmış olan krizler ve bu krizlere karşı alınan istikrar politikaları anlatılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ