Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

TÜRKİYE’DE EKONOMİK İSTİKRAR PROGRAMLARI (2) 4 Ağustos 1958 İstikrar Kararları

TÜRKİYE’DE EKONOMİK İSTİKRAR PROGRAMLARI (2) 4 Ağustos 1958 İstikrar Kararları
Reklam

TÜRKİYE’DE EKONOMİK İSTİKRAR PROGRAMLARI (2)

4 Ağustos 1958 İstikrar Kararları genel olarak açık finansman ve para arzındaki artışları frenleyerek enflasyonla mücadele amacını taşımaktadır.

Ancak bir yandan KİT ürünlerinin fiyatlarında yapılan artış, diğer yandan devalüasyonun ekonomide yol açtığı maliyet enflasyonu bu amacın gerçekleştirilmesine büyük ölçüde engel olmuştur.

Alınan önlemler sonrasında dış ticarette serbestleşmeyle birlikte ithalatın ihracattan daha fazla artması sonucu, dış ticaret açığı azalmak yerine artmaya devam etmiştir.

Nitekim 1958- 60 döneminde ithalat %48,6 oranında artarken, ihracat sadece %29,7 oranında artmış, dış ticaret açığı ise 67,8 milyon dolardan 147,5 milyon dolara yükselmiştir.

İhracatın ithalatı karşılama oranı %78,5’den %68,5’e gerilemiştir. Dolayısıyla, Cumhuriyet Dönemi’nde o zamana kadar alınan bu en yüksek oranlı devalüasyon kararı ve dış ticarette serbestleşme politikası beklenen sonucu verememiştir.

Diğer yandan, kamu harcamalarının kamu gelirlerinden daha hızlı artması nedeniyle, bütçe açığı yükselmiştir.

Büyüme hızı düşmeye devam etmiş ve enflasyon yüksek seyrini korumuştur.

Ekonomide bir yandan kamunun harcama disiplini giderek bozulurken, diğer yandan ekonominin üretim kapasitesi neredeyse hiçbir alanda yeterince artırılamamıştır.

Yeni düzenlemelere ek olarak, planlama fikri ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu doğrultuda yatırımların gerçekleştirilmesinde eşgüdümün sağlanmasına yönelik  olarak 1959 yılında Koordinasyon Bakanlığı kurulmuştur.

1958-1960 döneminde istikrar programıyla amaçlanan sonuçlar tam olarak elde edilememekle birlikte, 27 Mayıs 1960 darbesiyle birlikte siyasal sistemdeki değişiklik istikrar programının orta vadeli sonuçları hakkında yorum yapma imkânını ortadan kaldırmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ