Reklam
Ben Duydum

Türkiye Ekonomisinde Hizmetler Sektörüne İlişkin Sınıflandırmalar

Türkiye Ekonomisinde Hizmetler Sektörüne İlişkin Sınıflandırmalar
Reklam

Türkiye Ekonomisinde Hizmetler Sektörüne İlişkin Sınıflandırmalar

Birleşmiş Milletlerin (BM) yapmış olduğu ayırıma göre hizmetler sektörü; hükûmet hizmetleri, genel kamu hizmetleri, teşebbüs ve özel kuruluşların hizmetleri, dinlenme, eğlence ve benzeri hizmetler ile kişisel hizmetleri kapsamaktadır. Dünya Ticaret Örgütü (WTO) de hizmetler sektörünü 12 alt başlığa ayırmıştır.

Bu 12 ekonomik faaliyete detaylı baktığımızda, ticari (işle ilgili) hizmetler kapsamına meslek hizmetleri, bilgisayar hizmetleri, Ar-Ge hizmetleri, emlak hizmetleri, kira hizmetleri, diğer ticari hizmetler girer.

İletişim hizmetleri; posta, kurye, telekomünikasyon, görsel-işitsel ve diğer hizmetlerini kapsar.

İnşaat ve mühendislikle ilgili hizmetler; binalar için genel inşaat çalışmaları, inşaat mühendisliği için genel inşaat çalışmaları, tesisat ve montaj çalışmaları, bina tamamlama ve nihai çalışmalar ile diğer hizmetleri içine alır.

Dağıtım hizmetleri; toptan satış ticareti hizmetleri, perakende hizmetleri, franchising ve diğerlerini kapsar.

Eğitim hizmetleri; ilköğretim seviyesinde eğitim hizmetleri, lise seviyesinde eğitim hizmetleri, yükseköğrenim seviyesinde eğitim hizmetleri, erişkin eğitimi ve diğer eğitim hizmetleri alt başlıklarına ayrılır.

Çevre hizmetleri; kanalizasyon hizmetleri, atık imha hizmetleri, hıfzıssıhha ve benzeri hizmetlerdir.

Mali hizmetler; sigorta ve sigortacılığa bağlı hizmetler ile bankacılık ve diğer mali hizmetler olarak iki ana başlıktan oluşur.

Sağlığa ilişkin ve sosyal hizmetler; hastane hizmetleri, insan sağlığına ilişkin diğer hizmetler ve sosyal hizmetlerdir.

Turizm ve seyahatle ilgili hizmetler; otel ve restoranlar (yemek sunma dâhil olmak üzere), seyahat acenteliği ve tur operatörlüğü hizmetleri, turist rehberliği hizmetleri ve diğerleridir.

Eğlence, kültür ve spor hizmetleri; eğlence hizmetleri (tiyatro, canlı orkestra ve sirk hizmetleri ve dahil olmak üzere), haber ajansı
hizmetleri, kütüphane, arşiv, müze ve diğer kültürel hizmetler, spor ve diğer rekreasyon hizmetleri ile diğer hizmetleri kapsar.

Ulaşım (taşımacılık) hizmetleri; deniz, iç su, hava, uzay, demiryolu, karayolu, boru taşımacılığı, tüm taşımacılık maddelerine bağlı hizmetlerdir ttps://www.wto.org/
english/tratop_e/serv_e/serv_sectors_e.htm, Erişim 15.01.2019).

Hizmetler doğası gereği homojen yapıda olmadığı için tanımlanması zor faaliyetlerdir.

Hizmetler; mal imalatı, madencilik ya da tarımla doğrudan ilişkilendirilemeyen çeşitli ekonomik faaliyetler grubudur.

Bu faaliyetler katma değer tedarikini içerirler (OECD, 2000:7).

Hizmet tanımına ilişkin en önemli nokta, hizmetleri mallardan ya da diğer ekonomik faaliyet türlerinden farklı yapan özelliklerinin olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ