Reklam
Ben Duydum

Türkiye Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES)

Türkiye Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES)

Türkiye Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES)

Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES), afet ve acil durum yönetimine ilişkin süreçlerin etkin bir biçimde yürütülebilmesi, gerek afet öncesi risk azaltma, hazırlık ve gerekse afet sonrası müdahale ve iyileştirme aşamalarında ihtiyaç duyulan bilişim altyapısı ve karar destek sistemi merkezli yönetim modelinin kurulması ve sürdürülebilir kalkınma için üretilmiştir.

Sistem CBS ve UA teknolojilerini içinde barındıran masaüstü, mobil ve web tabanlı uygulamaları içeren, birçok kurum içi ve dışı sisteme ve servise bağlı bütünsel bir platformdur.

AYDES, özellikle Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamına uygun olarak hazırlanmış, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ilgili Bakanlıklar ve taşra teşkilatları tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlanmış

http://blauweiss-heisingen.de/media/ohne/index.html

, süreçlerin etkin, hızlı yürütülmesine imkân sağlayan bütünleşik bir yapıdadır.

AYDES, “Olay Komuta Sistemi”, “Mekânsal Bilgi Sistemi” ve “İyileştirme Sistemi” olarak üç ana bileşen ve bunlara ait alt bileşenlerden oluşmaktadır.

Web tabanlı ana modüllere gerçek zamanlı bilgi iletebilen mobil yazılımlar, araziden veri toplamaya uygun olarak üretilmiş gerek afet sonrası hasar tespit gerekse risk azaltma kapsamında
haritalama çalışmalarında kullanılan uygulamalardan oluşur.

AYDES, afet yönetimi ve karar destek sistemi kapsamında, afet öncesi ve sonrası tüm aşamalarda, doğru ve geçerli afet ve acil durum verisine, çeşitli raporlamalar, istatistikler, iş takipleri, sorgulama ve analizlere vb. ulaşılmasını sağlayan bir yazılım ve veri platformudur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ