Reklam
Ben Duydum

Tarçın

Tarçın

Tarçın
Cinnamomum ağaçlarının iç kabuklarından elde edilen tarçın, dünya çapında birçok mutfakta yaygın olarak kullanılan bir baharattır. İçerdiği zengin vitamin ve besinlerle birçok hastalığı tedavisinde kullanılan tarçının faydalarından bazılarını sizler için derledik… İşte tarçının faydaları…
Tarçın, tıbbi özellikler bakımından zengin bir baharattır. Bir yemek kaşığı tarçında % 19 kalori, 4 gram lif, % 68 manganez, % 8 kalsiyum % 4 demir içerir. Şeker ve yağ içermez. Günlük tüketildiğinde vücutta birçok olumlu değişiklik yarattığına inanılmaktadır. Tarçın, mutfaklarda genellikle toz olarak, tarçın çubukları ise hoşaf gibi içeceklerin yapımında lezzet vermek için kullanılır.Tarçın güçlü bir baharattır. Sadece aroması için değil, aynı zamanda güçlü tıbbi özellikleri için de binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tarçının en önemli özellikleri antioksidanlarıdır. Kanser, diyabet, inflamatuar artrit, demans ve hatta yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi hastalıklara neden olabilecek serbest radikallerle savaşırlar. Şimdi, tarçının fazdalarından bazılarını öğrenelim…

TARÇININ FAYDALARI

Antioksidan kaynağı

Tarçın, vücutta serbest radikallerin büyümesini engelleyen büyük miktarlarda antioksidan içerir. Vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatır. Tarçın, en yüksek antioksidan bitki olarak test edilmiştir ve diğer bitkilerle karşılaştırıldığında, baharatlar arasında antioksidanlarda yedinci sıradadır. Flavonoid ve fenolik asit tarçında çok sayıda bulunur ve bu bileşikler stresi azaltmada birlikte görev yapar.
İnflamasyonla mücadele eder

Tarçın, anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve diğer ilgili hastalıkları azaltmaya yardımcı olur. Kötü kolesterolü düşürdüğü ve vücutta iyi kolesterolü geliştirdiği bulunmuştur. Tarçın, akciğerleri destekleme özelliğine sahiptir ve anti-inflamatuar özelliğinden dolayı vücutta kis dokusu hasarı ile savaşabilir.

Diş ağrısı için çare

Ağızdaki bakterilerin çoğalması dişlerde plak ve diğer hastalıkların oluşmasına yol açar. Tarçın, bol miktarda antibakteriyel özelliklere sahiptir ve düzenli olarak alındığında dişleri sağlıklı tutar. Ağrıyan bir dişe ve etraftaki bölgelere iki damla tarçın yağı sürmenin diş ağrısı ve diş çürümelerini azalttığı bulunmuştur.

Kanser riskini azaltır

Tarçının, kansere neden olan hücrelerin büyümesini ve kolondan detoksifiye edici elementleri azaltarak kolon kanseri oluşum olasılığını düşürdüğü bulunmuştur.

Virüs enfeksiyonlarını tedavi eder

Tarçın virüs enfeksiyonlarından koruma gücüne sahiptir. Soğuk algınlığı semptomlarının kontrolünde fayda sağlar. Aynı zamanda balgam ve göğüs tıkanıklığının oluşmasını önler. Kış mevsimi ve soğuk iklim için idealdir.

Kilo kontrolü

Tarçın kilo vermede yardımcı olur. Bunun nedeni, tarçının sindirim sistemindeki yiyeceklerin yavaş bir şekilde dağılmasına yardımcı olmasıdır. Bu, doluluk hissi verir, yemek yeme isteğini azaltır ve daha az gıda maddesinin alınmasına yardımcı olur.

Gıda zehirlenmesi için doğal çözüm

Tarçın, bağırsakları etkileyen bir bakteriyel enfeksiyon olan salmonella ile mücadelede yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Salmonella’nın neden olduğu hastalık, gıda zehirlenmesi olarak bilinir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ