Reklam
Ben Duydum

SMMM OLABİLMEK İÇİN ŞARTLAR

SMMM OLABİLMEK İÇİN ŞARTLAR

SMMM OLABİLMEK İÇİN ŞARTLAR

I. MESLEK MENSUBU OLABİLMENİN GENEL KOŞULLARI

1) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

2) Medeni Hakları Kullanma Ehliyetine Sahip Bulunmak

3) Kamu Haklarından Mahrum Bulunmamak

4) Mahkumiyet Hali

Mahkumiyet süresi ne olursa olsun “meslek mensubu” olmaya engel sayılan bu suçlar şunlardır:

Devletin Güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Milli Savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, Zimmet, İrtikap, Rüşvet, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Sahtecilik, Güveni kötüye kullanma, Hileli iflas, İhaleye fesat karıştırma, Edimin ifasına fesat karıştırma, Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, Kaçakçılık.

5) Ceza ve Disiplin Kovuşturması Sonucunda Memuriyetten Çıkarılmış Olmamak

6) Meslek Şeref ve Haysiyetine Uymayan Durumları Bulunmamak.

 

II. SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI

1) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı Yükseköğretim Kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer Yükseköğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak

2) En az üç yıl staj yapmış olmak (Staja Başlama Sınavını kazandıktan sonra yapılır)

3) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavını kazanmış olmak

4) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatını almış olmak.

III. STAJA BAŞLAMA SINAVI VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

1) Her yılın Nisan, Ağustos ve Aralık ayları staja başvuru dönemidir. Sınav TESMER-Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Sınavın yapılmasına ilişkin bütün sorumluluk Anadolu Üniversitesinindir.

2) Sınavlar test usulü ile aynı gün ve saatte Ankara ve İstanbul illerinde yapılacaktır.

3) Staja Başlama Değerlendirmesine Başvurular http://tesmer.anadolu.edu.tr web sayfası üzerinden matbu form doldurularak yapılacaktır. Web sitesine girerek matbu formu doğru ve eksiksiz olarak doldurup, onayladıktan sonra yazıcıdan bir örneğini alarak, ilgili alana fotoğraf yapıştırıldıktan sonra sınav harcı dekontuyla birlikte bağlı bulunduğu Odaya teslim edeceklerdir. Formdaki bilgiler tamamlanıp, onaylandıktan sonra form üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacaktır.

4) Başvuru Formuna yapıştırılacak fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtacak nitelikte olmalıdır. Aksi taktirde hiçbir uyarıya gerek olmadan adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır. Başı kapalı veya peruklu adaylar sınava alınmayacaktır .

5) Adaylar durumlarına uygun olmayan sınav türüne başvurması veya herhangi bir nedenle evraklarını yanlış, eksik doldurmaları halinde başvuruları değiştirilmeyecek, başvuruları ve katılmış oldukları sınav geçersiz sayılacaktır. Adayların adresleri, her sınav başvurusunda alınacak, başvurudan sonra adayın adres değişikliği yapması mümkün olmayacaktır.

6) Adaylar, Sınava Giriş Belgesi olmadan sınavlara alınmazlar . Sınava giriş belgesinin kontrolü; Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı resmi bir kimlik belgesi ile yapılacaktır.

7) Anadolu Üniversitesi tarafından Sınava Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgeleri adaylara posta yoluyla gönderilmeyecektir. Adaylar http://tesmer.anadolu.edu.tr internet adresinden alacakları sınav giriş belgeleri ile sınava katılabileceklerdir. Ayrıca sınav sonuç belgesini de bu adresten temin edebilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ