Reklam
Ben Duydum

Sektörel Gelişmeler ve Ekonomik Büyüme

Sektörel Gelişmeler ve Ekonomik Büyüme
Reklam

Sektörel Gelişmeler ve Ekonomik Büyüme

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında tarıma dayalı bir ekonomik büyüme gerçekleşmiştir.

1923-1929 döneminde büyüme hızı yaklaşık %11’dir.

Türkiye ekonomisi, Cumhuriyetin ilk 10 yılında özel girişimciliğin esas alındığı politikalarla yönlendirilmeye çalışılmıştır.

Ülkemiz 1930’lu yıllarda ise hem kendi ekonomisinden hem de dış konjonktürden dolayı devletin ekonomik hayat içinde daha fazla rol aldığı bir ekonomi politikasına yönelmek durumunda kalmıştır.

1930-1939 dönemini Türkiye’nin ilk sanayileşme dönemi olarak nitelemek mümkündür.

1929 Bunalımı’nın olumsuz etkileriyle 1930-1939 döneminde ortalama büyüme hızı %6 seviyesinde kalmıştır.

II. Dünya Savaşı’nın olumsuz etkileriyle 1940-1945 döneminde sanayileşme süreci yavaşlamış, ekonomi yıllık ortalama %6,6 küçülmüştür.

1946-1953 döneminde dışa kapalı, korumacı, dış dengeye dayalı politikalar gevşetilmiş, tarım sektörüne dayalı hızlı bir büyüme yaşanmış, tarımın yıllık ortalama büyüme oranı %14,2; sanayinin %9,8 ve GSYH’nın yıllık ortalama büyüme hızı ise %11,5 olmuştur.

Bu dönem, Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüdüğü dönemdir.

Ancak makroekonomik dengelerin bozulması ve ithalatın hızlı bir şekilde artmasıyla, dönem krizle sonuçlanmıştır.

Türkiye’de 1963 yılında başlayan beş yıllık kalkınma planlarının uygulanmasıyla liberal ekonomi politikaları yerini, devletin (kamunun) geniş ölçüde denetim önlemlerinin mevcut olduğu müdahaleci bir politikaya bırakmıştır.

1963-1977 döneminde GSYH %6 seviyesinde artmış, 1970’li yıllarla birlikte GSYH’daki değişimlerin dinamiği olan sanayinin büyümesi ile ithalat arasında yakın bir ilişki oluşmuştur.

Çok kısıtlı döviz gelirlerine sahip olan Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu ara ve yatırım mallarını ithal edemeyince, üretim gerilemiş ve GSYH’da küçülmeler yaşanmıştır.

24 Ocak 1980 tarihinde alınan istikrar kararları ile ithal ikameci sanayileşme stratejisinden vazgeçilmiş; dışa açık, ihracata yönelik ve özel sektöre dayanan bir sanayileşme stratejisi benimsenmiştir.

Bu dönemde, izlenen ekonomi politikaları sonucunda yüksek enflasyona rağmen, 1989 yılına kadar Türkiye ekonomisi ortalama %5 büyümüştür.

1989-2001 döneminde Türkiye ekonomisi istikrarsız bir şekilde, ortalama %3,2 seviyesinde büyümüştür.

Bu dönemde, yaşanan finansal serbestlik GSYH dalgalanmalarını artırmıştır. 2002 sonrasında ise Türkiye ekonomisi ortalama %5’lik büyüme hızına yeniden kavuşmuştur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ