Reklam
Ben Duydum

SANAYİ SEKTÖRÜNDE SORUNLAR

SANAYİ SEKTÖRÜNDE SORUNLAR
Reklam

SANAYİ SEKTÖRÜNDE SORUNLAR

Sanayi sektöründeki sorunlar kapsamında, Türkiye’nin Küresel Rekabet Endeksi’ndeki yerinin gerilemesi, sanayi sektörü açısından bir sorundur.

İsviçreli araştırma kurumlarından IMD’nin (International Institute for Management Development) yayımladığı Dünya Rekabet Yıllığı 2018 Raporu’na göre,
Türkiye 2017-2018 döneminde, rekabetçilikte gerilemiştir.

140 ülkenin yer aldığı Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde Türkiye 58’inci sıradan 61’inci sıraya gerilemiştir.

Türkiye, yüksek ve orta teknoloji yoğun mal ihraç eden ülkeler içinde yer almazken; Singapur, Tayvan ve Güney Kore küresel rekabet sıralamasında daha üst sıralara çıkmıştır.

Türkiye sanayileşme anlamında önemli adımlar atmış olmasına karşılık, dışa bağımlılığı devam etmektedir.

İmalat sanayisinin sorunları ve eksikliklerine genel olarak baktığımızda, ara ve yatırım mallarında dışa bağımlı yapı, enerji maliyetlerinin yüksekliği devam etmektedir.

Çevre ve insan sağlığına uygun üretimdeki eksiklikler devam etmekte, kayıtdışı hala önemli bir sorun, vergi oranları yüksek, teşvikler ve piyasa düzenlemesinde yaşanan aksaklıklar tam anlamıyla giderilmemiştir.

Girişimciliğin yeterince gelişmemiş olması ve Ar-Ge ve buna bağlı olarak yenilikçilikte (inovasyon) yeterince ilerleme sağlanmamış olması sorunlardan bazılarıdır (https://www.dunya.com/is-dunyasi/iste-sektorlerin-en-onemli-sorunlarive-cozum-onerileri-haberi-239799 Erişim 15.01.2019).

Kredi maliyetlerindeki yükseklik, düşük fiyatlı ithalattan kaynaklanan haksız rekabet, bürokratik işlemlerin fazlalığı, teknoloji üretiminde yetersizlik, ileri
teknoloji kullanımının hızlı yaygınlaştırılamaması, nitelikli işgücü eksikliği, yüksek katma değerli ürünlerde sınırlı üretim kabiliyeti ile işletmelerin üretim ve yönetim yapılarında modernizasyon ihtiyacı imalat sanayisindeki önemli yapısal sorunlardır.

Dördüncü Sanayi Devrimi’nin dört ana kavramı olan esneklik (resilience), çeviklik (agility), inovasyon (yenilik) ekosistemleri (innovation ecosystems) ve insan odaklı yaklaşım (human centric approach) doğrultusunda 12 yeni bileşen kullanılmıştır.

Türkiye, 4’üncü Sanayi Devrimi’nin 12 bileşeninin 11’inde Avrupa ve Kuzey Amerika ortalamasının gerisinde kalmıştır.

Makroekonomik ortam alt bileşeninde 2018’de 116’ncı sıraya gerilemiştir.

Türkiye’deki yüksek enflasyon ve borçlanma sorununun yanı sıra ABD’nin uyguladığı ticari yaptırımların tetiklediği döviz krizinin Türkiye’nin makroekonomik dengelerini olumsuz etkilediği söylenebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ