Reklam
Ben Duydum

ÖRGÜT KURAMLARINA GİRİŞ

ÖRGÜT KURAMLARINA GİRİŞ
Reklam

ÖRGÜT KURAMLARINA GİRİŞ

Örgüt araştırmaları ile ilgili kapsamlı bir kitabın giriş kısmındaki “örgütleri anlamak, dünyayı anlamaktır” cümlesi ilgi çekicidir (Baum ve Rowley, 2002, s.1).

Yaşamımızın her alanında çok sayıda örgütün varlığını bildiğimiz hâlde, çeşitlilikleri ve karmaşık yapıları nedeniyle onları ve faaliyetlerini anlamak, tanımlamak ve
açıklamak zorlu bir iştir.

İlerleyen bölümleri bu zorlu işin üstesinden gelmeyi hedeflemiş başlıca yaklaşımları özetlemeye çalışmaktadır.

Örgüt kuramı, görece yeni fakat özellikle 1970’lerin sonundan itibaren araştırma ve ilginin giderek yoğunlaştığı bir alandır.

Örgüt kuramı sosyal bilim anlamında henüz çok genç bir alan olmasına karşın, sosyal bilimler alanındaki temel tartışma konularını, düşünce okullarını ve yaşanan değişimleri neredeyse bütünüyle yansıtan bir hızla gelişmiştir.

Başlangıcından itibaren psikoloji, sosyoloji ve ekonomi; son dönemlerde ise felsefe, tarih ve edebiyat gibi sosyal bilimlerin pek çok alanıyla olan yoğun ilişkileri nedeniyle örgüt kuramı alanındaki çalışmaların derli toplu bir biçimde özetlenmesi de en az örgütlerin anlaşılması kadar zorlu bir iştir.

Bu nedenle örgüt kuramı konusunda lisans ve lisansüstü düzeyde Türkçe kaynak sıkıntısı çekilmektedir.

Bu sıkıntı örgüt kuramlarının derli toplu biçimde ele alınması anlamında kısmen yabancı yazın için de geçerlidir.

Örgüt kuramı alanında yaşanan kaynak probleminin bir başka nedeni de örgütleri anlama ve örgüt davranışlarını açıklama ile ilgili kuramsal çalışmaların yoğun içerikleri nedeniyle anlaşılamaz olduğunun ve bu alanda üretilen bilgilerin uygulamada pek karşılıklarının bulunmadığının düşünülmesidir.

Bu kitapta örgüt kuramı alanında ortaya çıkan temel yaklaşımlar özetlenirken yukarıda belirtilen kaygılar mümkün olduğunca gözetilmeye çalışılmıştır.

Bu amaçla her bir örgüt kuramının temel argümanları olabildiğince açık bir dille ortaya konmaya çalışılmış, örgüt kuramlarının ilgilendiği temel meselelerin
gündelik hayattaki karşılıkları olabildiğince örneklerle açıklanmaya gayret edilmiştir.

Diğer yandan, her bir örgüt kuramının alandaki temel tartışma konularına katkıları da olabildiğince eksiksiz biçimde ele alınarak kitabın örgüt kuramı alanında her seviyeden okuyucuya kaynaklık etmesi de hedeflenmiştir.

Öncelikle örgüt ve kuram kavramları üzerinde durularak örgüt kavramıyla ne kastedildiği, kuram bilmenin neden önemli olduğu, örgüt kuramının örgütlerle hangi açıdan ilgilendiği gibi tartışmalar üzerinden örgüt kuramı alanının genel çerçevesi çizilmektedir.

İkinci bölümde ise örgüt kuramı alanının doğuşu, gelişimi ve içeriğiyle ilgili tarihsel bir özet sunulmaktadır.

Üçüncü başlık altında örgüt kuramı alanındaki farklı yaklaşımları anlamada yararlı olabilecek sosyal bilimler alanındaki bazı temel kavram ve tartışmalar verilmektedir.

Dördüncü başlık altında ise kitabın diğer ünitelerinde açıklanan örgüt kuramları üçüncü bölümde verilen temel tartışmalar ekseninde karşılaştırılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ