Reklam
Ben Duydum

ÖDEMELER BİLANÇOSU (4)

ÖDEMELER BİLANÇOSU (4)
Reklam

ÖDEMELER BİLANÇOSU (4)

Cari işlemler hesabının son iki alt hesap grubu uluslararası gelirlerle ilgilidir.

Birincil gelir hesabı, yurt içi yerleşikler ile yurt dışı yerleşikler arasındaki emek, finansal ya da doğal bir kaynak sağlanması karşılığında elde edilen gelirler ile ödenen tutarların kaydının tutulduğu hesaptır.

Ülkeler arasında çalışanların ücretleri ile doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer yatırımlara ilişkin yatırım geliri ve giderleri, birincil gelir hesabından
takip edilir.

İkincil gelir hesabı ise ülkeler arasında bağış ve hibe şeklinde yapılan karşılıksız transferler, uluslararası kuruluşlara yapılan aidat ödemeleri, yurt dışında çalışan işçilerin gönderdikleri dövizler, sürekli oturmak üzere ülkeye göç edenlerin beraberinde getirdikleri paraların kaydının tutulduğu hesaptır.

2017 yılında birincil ve ikincil yatırım kaynaklı gelir dengesi, 8,34 milyar dolar açık vermiştir.

Dolayısıyla hizmetler hesabının dış ticaret açığını giderici etkisi gelir dengesinde meydana gelen açık ile azalmaktadır.

2010 yıllarına ait ödemeler bilançosu verilerini kullanarak bilançonun nasıl denkleştiğini açıklayabiliriz.

2010 yılı verilerine baktığımız zaman, cari işlemler hesabının (CA) 44,6 milyar dolar açık verdiği, finans hesabının ise 60,1 milyar dolar fazla verdiği görülmektedir (fazla negatif işaretle gösterilmektedir).

Yine sermaye hesabı 51 milyon dolardır. Rezerv varlıklar 15 milyar dolar olduğu için, net hata ve noksan hesabı 464 milyon dolar olarak hesaplanmaktadır (Net hata ve noksan = Finans hesabı – sermaye hesabı – cari işlemler açığı + rezerv varlıklar).

Bir diğer ifadeyle 2010 yılında cari işlemler hesabı altında gerçekleşen işlemler aracılığıyla ülkeden 44,6 milyar dolar yurt dışına çıkarken, finans hesabı yoluyla 60,1 milyar dolarlık giriş olmuştur.

Yine genel denge mantığı gereği rezervlerdeki azalış 15 milyar dolar olduğu hesaplanmış ve giriş-çıkış eşitliği için net hata ve noksan 464 milyon olarak  hesaplanmaktadır.

Dolayısıyla cari açık olmasına rağmen, ekonomiye giren para, cari açığı fazlasıyla karşılamış ve genel denge 15 milyar dolar fazla vermiştir.

Bilançoda oluşan bu fazlayı denkleştirmek için rezervlerde (R) bu büyüklüğe denk miktarda (15,0 milyar dolar) azalış olmuştur.

Rezerv varlıkların işareti, artış olması durumunda negatif, azalış olması durumunda ise pozitif olur.

Bunu eşitlik yardımıyla gösterirsek:
Ekonomiye döviz girişi: Finans hesabı (60,1); Ekonomiden döviz çıkışı: Cari işlemler açığı + sermaye hesabı + rezerv varlıklardaki azalış + net hata ve noksan (toplam: 60,1)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ