Reklam
Ben Duydum

ÖDEMELER BİLANÇOSU (1)

ÖDEMELER BİLANÇOSU (1)

ÖDEMELER BİLANÇOSU (1)

Yıl içerisinde yabancı ülkelerle yapılan bütün ekonomik faaliyetler ödemeler bilançosuna (dengesine) kaydedilir. IMF’ye göre ödemeler dengesi (bilançosu), belli bir süre (1 ay, 3 ay veya 1 yıl) içinde bir ekonominin yerleşikleri ile yabancılar oluşan ekonomik akımlara bağlı değerlerin, transfer ödemelerinin ve rezervlerde meydana gelen değişikliklerin sistematik ve muhasebe kayıtlarına uygun olarak tutulduğu istatistiki belgedir.

Ödemeler bilançosu ülkenin belli bir andaki borç ve alacaklarını değil, ülkenin belli süre (genellikle 1 yıl) içinde diğer ülkelerle yapmış olduğu ekonomik işlemlerin ne yönde değiştiğini göstermektedir (Karluk, 2007, s. 467). Bu yönüyle ödemeler bilançosunu kâr-zarar tablosuna benzetebiliriz.

Ödemeler bilançosunda iki temel hesap türü bulunur.

Bunlar cari işlemler hesabı ve finans hesabıdır. Cari işlemler hesabına dönem içerisinde gerçekleştirilen mal ve hizmet ticareti kaydedilir.

Buna karşın yerleşik ve yabancıların gerçekleştirdiği sermaye hareketleri finans hesabına kaydedilir.

Yılsonu itibarıyla cari işlemler ve finans hesabının, ödemeler bilançosunda dengeyi sağlayacak şekilde gerçekleşmeleri beklenir.

Bir diğer ifadeyle cari işlemler hesabında bir açık gerçekleşirse, bu açığı giderecek şekilde finans hesabının fazla vermesi veya cari işlemler hesabı fazla veriyorsa bu fazlalığı giderecek şekilde finans hesabının açık vermesi beklenir.

Fakat ödemeler bilançosunda denge her zaman gerçekleşmeyebilir.

Bu durumda, denkleştirici özelliği olan resmî rezervler hesabı aracılığıyla ödemeler bilançosunda denge sağlanır.

Ödemeler Dengesi (Bilançosu): Belli bir süre içinde bir ekonominin yerleşikleri ile yabancılar oluşan ekonomik akımlara bağlı değerlerin, transfer ödemelerinin ve rezervlerde meydana gelen değişikliklerin sistematik ve muhasebe kayıtlarına uygun olarak tutulduğu istatistiki belgedir.

Ödemeler bilançosunun değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken bir husus sermaye hesabı ve finans hesabı arasındaki ayırımdır. 2007 yılına kadar
finans hesabı sermaye hesabı altında ele alınmaktaydı ve sermaye hesabı için ayrıca bir rakam öngörülmediği için de sermaye hesabı ile finans hesabı aynı
büyüklükteydi; öyle ki genellikle finans sözcüğü kullanılmaz, sermaye hesabı gibi genel bir ifade tercih edilirdi.

Ancak, sermaye hesabına son yıllarda çok düşük meblağlarda da olsa kayıt girilmesi, sermaye ve finans hesaplarının ayrı ayrı kullanılmasını gerektirmiştir.

Eski yayınlarda genelde sermaye hesabı kavramı aynı zamanda finans hesabını ifade etmek için de kullanıldığına dikkat etmek gerekir.

Sermaye hesabında iki grup işlem kayda alınmaktadır:

(i) Üretilmeyen ve finansal olmayan varlıkların edinimi ve elden çıkarılması (kara parçası gibi maddi olmayan varlıklar ile bayilikler, ticari marka ve kira ile lisans gibi transfer edilebilir sözleşmeler gibi maddi olmayan varlıklar),

(ii) Sermaye transferleri (borç affı ve diğer sermaye transferleri gibi).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ