Reklam
Ben Duydum

NAPROSYN CR 750 MG TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

NAPROSYN CR 750 MG TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

NAPROSYN CR 750 MG TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
Naprosyn CR, vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de mevcuttur.
Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; bu ilacı kullanmayınız. Tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz ya da kalp yetmezliğiniz, süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanama geçirdiyseniz; bu ilacı kullanmayınız.
İlacın kullanımı nadiren de olsa bazı hastalarda peptik ülser (mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri) ve mide veya bağırsaklarda kanama oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuza başvurunuz.
Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır. Bundan dolayı en düşük doz kullanılmalıdır.
Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
Bazı durumlarda Naprosyn CR Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz özellikle kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ya da felç öyküsü, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kansızlık (anemi), astım, saman nezlesi, burunda polip ve akıntı, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu, mide ülseri veya mide kanaması geçmişi, kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı veya şu an var olan hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi problemleriniz varsa ya da 65 yaşın üzerindeyseniz ; doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
16 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Ancak sadece juvenile romatoid artriti (eklem iltihabı) olan 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat ara ile günde 2 defa kullanılabilir.
İlacın kullanımı bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.
Hamilelik döneminde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ