Reklam
Ben Duydum

Multivitamin ve Faydaları Nelerdir?

Multivitamin ve Faydaları Nelerdir?

Multivitamin ve Faydaları Nelerdir?

Multivitaminler, bazı diğer bileşenlerle birlikte birçok farklı vitamin ve mineral içeren takviyelerdir. Bir multivitaminin ne olduğu ya da en iyi multivitamin nedir konusunda gerçek bir standart yoktur, çünkü multivitamin içeriği marka ve ürüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Multivitamin takviyeleri tablet, kapsül, çiğnenebilir sakız, toz ve sıvı formda bulunabilirler.

Multivamin kullanımı oldukça yaygın bir durumdur fakat multivitamin kullanırken aynı zamanda dikkatli olunması da gereklidir. Birçok multivitamin kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineraller içerir.

Mineraller özellikle yüksek dozlarda alındığında mide kanaması, sık idrara çıkma, düzensiz kalp atım hızı, konfüzyon, kas zayıflığı gibi yan etkilere neden olabilir. Aldığınız multivitaminin içeriğinden emin olmak için öncelikle ürününün etiketini okuyunuz.

ultivitamin ilaçları etiketinde belirtilen şekilde veya doktorunuz tarafından öngörüldüğü şekilde kullanılmalıdır. Daha çok veya daha az dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca doktorunuz size söylemediği sürece, birden fazla multivitamini aynı anda almayın. Benzer vitamin ürünlerini birlikte almak, aşırı dozda vitamin alımına ve dolayısıyla ciddi yan etkilere neden olabilir.

Günlük multivitamin takviyeleri birçok fayda sağlamaktır. Enerji seviyenizi artırmanın, modunuzu yükseltmenin ve stres düzeyinizi azaltmanın yanı sıra multivitaminlerin çeşitli farklı yararları da bulunmaktadır. Multivitamin takviyelerinin bilinen diğer yararları bulunmaktadır.

Multivitamin alan kadınların bir diyet ve egzersiz programı uygularken daha fazla kilo verdiği ve dah az açlık hissine sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda düzenli olarak multivitamin kullanan erkekler de daha fazla kilo kaybı yaşamıştır. Araştırmacılar, multivitaminlerde bulunan bazı besin maddelerinin, yemek sırasında ve sonrasında normal olarak açlığı kapatan hormonlarla etkileşime girebileceğini ve bu şekilde bir etki gösterebileceğini söylemişlerdir.

Toplamda 3200 erkek ve kadın ile daha önce yapılmış 10 çalışmanın bir analizi, multivitaminlerin hafızayı geliştirdiğini ve özellikle erkeklerde daha fazla uyanıklık hali ve iyi hissetme durumu sağladığını göstermiştir. Bu analiz Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ