Reklam
Ben Duydum

MÜDAFAA-İ HUKUK HAREKETİ PARTİSİ

MÜDAFAA-İ HUKUK HAREKETİ PARTİSİ

MÜDAFAA-İ HUKUK HAREKETİ PARTİSİ

Genel Başkan: Kadir Kartal

Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi hakkında

1. Partinin var oluş amacını, bu el kitabının ve aynı zamanda Tüzüğün başlangıç kısmındaki “Yüce Türk Milletine” bildirisinde bulabilirsiniz. Aslında dikkatli okunduğunda bu bildirinin her şeyi özetlediği açıkça görülecektir.

2. Parti, durup dururken kurulmamıştır. Belirli, planlı ve bilinçli bir süreçten geçerek kurulmuştur. Kurulma süreci şu şekildedir:

· Yeniden Müdafaa-i Hukuk Hareketi Derneği çatısı altında, halkın içinden çıkan bilinçli, duyarlı, gidişe dur diyecek kadrolar bir araya getirilmiştir.
· Bu kadrolar, beş yıllık uzun ve zahmetli çalışmalar sonucunda ülkenin ve milletin sorunları ve bu sorunların çözümleri hakkında bilgi üretimi yaparak bir “fikri yığınak” oluşturmuştur.

· Bu kadrolar Anadolu’ya yayılmış, halk ile iç içe yaşamış ve döndüklerinde fikirlerin ve eylem planlarının gerçekçiliğini ve doğruluğunu sınamış ve teyit etmişlerdir.
· Bu fikri yığınağı halka sunma ve yararlandırma ihtiyacı, artık bir dernek olmaktan çıkıp meşru bir siyasi parti olma gereğini doğurmuştur.
· Bunun üzerine Anadolu’nun her yerinden gelen halk katılımı ile Ankara’da yapılan I. Milli Kongre sonucu, partileşme kararı alınmıştır.
· Kadroların yıllardır üzerinde çalıştığı sorun tespit ve çözümleri, eylem planı ve teşkilatlanma yapısı Tüzük ve Program’da bir araya getirilmiştir.
· 23 Nisan 2006’da da resmi olarak kurulmuştur.

3. Partinin dört ana milli davası vardır. Bunlar tüm sorunların kaynağıdır ve muhakkak çözülmek zorundadır:
· Tam bağımsızlık
· Egemenlik
· Cehalet
· Yoksulluk

4. Dolayısıyla Parti’nin amacı:
· Kadrolarının yarattığı fikri yığınağı halkının hizmetine sunmak
· Dört davanın örgütlenme mücadelesini yapmak

5. Aslında bu bir parti değildir. Parti, yukarıdaki iki amaca ulaşmak için meşru bir yol, bir araçtır. Bu parti, Müdafaa-i Hukuk Hareketi’nin siyasi alanda örgütlenmesinden ibarettir. Bir başka deyişle bu, bir sınıf veya zümrenin değil, bir halk hareketinin örgütlenmesidir.

6. Parti ve kadroları halkın desteği ve katılımı olmadan hiçbir amaca ulaşamayacağını bilir. Halkın desteği ve katılımını kazanmak için iki olguya inanır:
Halkın sorunlarını çözebileceğimizi ve beklentilerini karşılayabileceğimizi halkın bilmesini, hissetmesini, inanmasını ve güvenmesini sağlamak zorundayız·
Bu sorunların çözümlerini uygulayabilecek yetenek, azim, inanç ve bilgiye sahip olduğumuzu bilmesini, halkın bize güvenmesini sağlamalıyız.

7. Parti’nin en önemli özelliklerinden birisi Parti Tüzüğü’dür. Tüzük, Millet’e bir bildiri ile başlar. Amaç ve İlke’lerini net olarak anlatır. Kutsal Yemin’imizi içerir. Kutsal Yemin’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliği’ne Hitabesi’dir.

8. Üyelerin niteliği ve üyelerin hak ve görevleri açısından, parti diğerlerinden farklılık gösterir. Teşkilatlanmanın esası, kaynağı ve temeli, üyeleridir. Özellikle kadın üyelerin sayısı ve oranı ile ilgili tüzük maddesi ilginçtir ve hiçbir partiye benzerlik göstermez, devrim niteliğindedir.

9. Teşkilatlanma yapısı merkez kadroları ve çevre kadroları itibarıyla Türk Yönetim Geleneklerine bir geri dönüşü yansıtır. Halk Temsilcileri oluşumu Türkiye’de bir ilktir. Danışmanlık müessesesi, Bilim ve Teknoloji, ARGE grupları özgün oluşumlardır.

10. Teşkilatlanma yapısında “Merkezde güçlü bir kadro, çevrede düşünce, inanç ve eylem birliğine sahip üyeler” düşüncesi hâkimdir. Parti Başkanlığı lider sultası olmaktan uzaktır. Parti Başkanı, birçok grup ve organ tarafından desteklenir, çok geniş imkânlara sahiptir, ancak vazgeçilmez değildir.

11. Parti programı insan, millet ve millilik üzerine bina edilmiştir. İlk maddesinden son maddesine kadar insan ve millet unsuru ön plandadır. Programın her bölümü, ilkeler, amaçlar ve politikalardan oluşmuştur. Bu yöntem, programın geneline hâkimdir.

12. “Türk İnkılâbı’nın tüm kazanımlarını korumak, geliştirmek”, “Demokratik siyasi hayata işlerlik kazandırmak”, “Yeni bir toplum düzeni kurmak” Parti’mizin en önemli söylemleri arasındadır.
Alıntı: https://mudafaaihukuk.org.tr/tr/p/489/uyenin-el-kitabi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ