Reklam
Ben Duydum

Lütfi Suyolcu

Lütfi Suyolcu

Lütfi Suyolcu

Mustafa Lütfi Suyolcu, (d: 4 Ocak 1946, Süller – ö: 16 Mayıs 1995, Kuşadası / Aydın), Kuşadası Belediyesi eski Başkanı. Tiyatro ve sinema oyuncusu Çiğdem Suyolcu’nun babası.

CHP adayı olarak girdiği 1977 yerel seçimlerinde ilk kez Kuşadası Belediye Başkanı seçilen  Lütfi Suyolcu, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde görevden alınmış, bu tarihten sonra Halkçı Parti ve SODEP’de siyaset yapmış ve 1984 yerel seçimlerinde Kuşadası Belediye Başkanlığı için “bağımsız aday” olmuştur. Bu seçimleri SODEP adayı Engin Berberoğlu’na karşı 75 oy farkıyla yitiren  Suyolcu, 1989 yılında DYP adayı olarak girdiği Yerel Yönetim Seçimleri’nde 12.205 oydan 4.581’ini (%38.67) alarak yeniden Kuşadası Belediye Başkanı seçilmiştir

16 Mayıs 1995 tarihinde, Fırat Erdoğan isimli bir kiralık katil tarafından gerçekleştirilen suikastte evinin önünde öldürüldü.

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava neticesinde Fırat Erdoğan ömürboyu hapse, azmettirici oldukları iddiasıyla yargılanan çete lideri Kürşat Yılmaz ve yardımcısı Yavuz Kaşıkçı’da 16’şar sene hapse mahkûm oldu [4]. Diğer sanıklardan Şerafettin Kurt cezaevinde öldürülmüştü. Temyiz sürecinde Yargıtay mahkemenin verdiği 16 yıl hapis cezasını az bularak arttırılmasını istedi. Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davada mahkeme başkanı Turgut Yıldırım, Kürşat Yılmaz’a müebbet, Yavuz Kaşıkçı’ya idam cezası verildiğini açıkladı. Heyet, daha sonra Kaşıkçı’nın mahkemedeki iyi halini göz önüne alarak cezayı müebbet hapse çevirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ