Reklam
Ben Duydum

Kurban Bayramı Arefesinde Neler Yapılır

Kurban Bayramı Arefesinde Neler Yapılır

Kurban Bayramı Arefesinde Neler Yapılır

Kurban Bayramına sayılı saatler kala, arefe günü ve Kurban Bayramı boyunca hangi ibadetlerin yapılacağı, hangi duaların okunacağı araştırılıyor.

Peki arefe gününde ve Kurban Bayramında hangi namazlar kılınır, hangi dualar edilir?

Kurban Bayramı Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmek istemesi ve Hz. İsmail’in buna razı olması, sonunda Allah’a karşı gösterilen büyük sadakatin karşılığı olarak hayvan kurban edilmesinin hâtırasını taşımakta ve mü’minler bu günlerde kurban kesmek suretiyle, bu iki peygamberin Allah’a karşı verdikleri başarılı imtihanın sevincini yaşamaktadırlar.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Bu ibadeti taçlandırmak için arefe günü ve Kurban Bayramı boyunca yapılacak bir takım ibadetler ve dualar vardır. İşte arefe günü ve Kurban Bayramında yapılacak ibadetler ve kılınacak namazlar.

AREFE GÜNÜ KILINACAK NAMAZLAR

Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

1. Arefe günü oruç tutulmalıdır.

2. Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.

3.Arefe günü çokça dua ve istiğfar edilmelidir.

4. Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ