Reklam
Ben Duydum

Kişi Başına Gelirin Gelişimi

Kişi Başına Gelirin Gelişimi
Reklam

Kişi Başına Gelirin Gelişimi

Uluslararası karşılaştırmalarda kullanılan bir diğer gösterge, kişi başına GSYH’dır.

Türkiye’nin GSYH’sı, ülkenin yıl ortası nüfusuna bölünerek kişi başına GSYH bulunur.

Ülkeler arası karşılaştırmalarda ABD doları (kısaca dolar olarak ifade edilecektir) cinsinden kişi başına gelir rakamları kullanılır.

Dolar cinsinden kişi başına düşen GSYH’yı bulmak için cari fiyatlarla (nominal) GSYH’nın (T cinsinden) ortalama döviz kuruna bölünmesi gerekir.

Kişi başına GSYH ülke ekonomisi açısından önemli bir gösterge olmakla birlikte, bunu tek başına kalkınmanın veya refahın bir göstergesi olarak değerlendirmek zordur.

Bu gösterge, Türkiye ekonomisi hakkında sadece fikir verebilir.

Ancak yine de bir ülkede refah artışını sağlayabilmek için, nüfus artış hızından daha yüksek oranda kişi başına gelirin artması bir ölçüt olarak takip edilir.

Kişi Başına GSYH, cari fiyatlarla tahmin edilen GSYH’nın yıl ortası nüfus tahminine bölünmesi ile Türk lirası olarak elde edilir.

Hesaplanan bu değerin ortalama dolar kuruna bölünmesi ile dolar değeriyle kişi başına GSYH değerine ulaşılmaktadır.

1980’den 2023’e kadar IMF tarafından hesaplanan cari fiyatlarla kişi başına GSYH değerleri, Türkiye’de kişi başına gelir 2005 yılında dünya ortalamasını yakalamış, 2007 yılından sonra ise 10 bin dolar eşiğinin üzerine çıkmıştır.

GSYH büyüklüğü açısından ilk 20 ekonomi arasında yer alan Türkiye, sıralama kişi başına GSYH açısından yapıldığında 189 ülke arasında orta sıralara  gerilemektedir.

Nüfusun yüksek olması, bu sıralamayı etkileyen en önemli faktördür.

IMF’nin tahminlerine göre, 2023 yılında cari fiyatlarla dolar cinsinden Türkiye’nin kişi başına geliri 11 bin dolar seviyesinde gerçekleşecektir.

Ülkeler arası iç fiyat farklılıkları nedeniyle, ülkeler arası gelir karşılaştırmalarında, satın alma gücü paritesine göre hesaplanan gelir (GSYH) rakamlarının kullanılması da yaygın bir yöntemdir.

Satın alma gücü paritesine (SGP) göre belirlenen döviz kurunda ülkeler arasındaki iç fiyat farklılıkları ortadan kaldırılır.

Türkiye’nin SGP’ye göre hesaplanan GSYH’sının, üretim veya harcamalar yöntemiyle hesaplanan GSYH’sından daha yüksek olması nedeniyle SGP’ye göre kişi başına GSYH da daha yüksek çıkmaktadır.

Satın Alma Gücü Paritesi 

Belirli bir mal ve hizmet sepetinin satın alınması için gereken ulusal para tutarlarının birbirine oranı şeklinde hesaplanmaktadır.

Bu oran kullanılarak harcamalar ortak bir değer üzerinden ifade edilmekte, böylece ülkeler arasında karşılaştırma yapmak mümkün olmaktadır.

Kişi başına gelir göstergeleri ortalama bir değer olup herhangi bir kişi veya grubun fiilen aldığı geliri göstermez.

Örneğin, 2015 yılında herkesin yıllık 9.200 dolar  tutarında bir gelir elde ettiği anlamına gelmez.

Gelirin nasıl dağıldığını anlayabilmek için gelir dağılımı göstergelerini kullanmak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ