Reklam
Ben Duydum

Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz ?

Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz ?

Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz ?

erahat vaktinde namazdan menedilmenin üç hikmeti vardır.

1- Güneşe tapanlar bu üç vakitte güneşe ibadet ederler. Onlara benzememek için.

2- Şeytanların intişar (yayılma) anından kaçınmak içindir. Çünkü Peygamber Efendimiz:

“ŞEYTANLARIN BOYNUZLARI GÜNEŞ İLE BERABER DOĞAR, GÜNEŞ YÜKSELİNCE AYRILIR, ZEVALE GELİNCE TEKRAR GELİRLER ALÇALMAYA BAŞLAYINCA AYRILIRLAR, BATACAĞI SIRADA TEKRAR GELİR VE BAKTIKTAN SONRA TEKRAR AYRILIRLAR. ” BUYURMUŞTUR.

Bu hadis beş şekilde tevil edilmiştir.Neticesi birinciye raci (ilgilendiren) dir. Yani o vakitlerde şeytanlar insanlara sokulur ve onları güneşe taptırır demektir. İşte (Resulullah Efendimiz s.a.s) bu hadis ile bu vakitlerde namaz menetmenin illetini bildirmiştir.

3- Ahiret yolcuları, her vakitleri taat (itaat) ve ibadetle geçirir. Halbuki devamlı ibadet neticede usanç getirir. Bunun için namaz kıldığımız da kıyam, rüku, sücud ve teşehhüd gibi muhtelif şekilleri vardır. Daima namaz kılmaktan usanç getirirsin diye Allah Teala çeşitli üç vakitte namazdan menetmiş ve bu vakitleri kolay olan zikir ve tesbih ve istigfara tahsis ile abiderin neşetanı artırmış oldu. Ve aynı zaman da insan menedildiği şeye daha haris olduğu için, bu vakitleri geçmesini ve yeniden namaza candan başlamayı arzu eder.

Şüphesiz işin en doğrusunu ve hikmetini Allah c.c. bilir.

İmam Gazali, İhyau ulumi’d-din.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ