Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

22:59 Aşağıdakilerden hangisi stok hesaplarına ilişkin denetim riskinin değerlendirilmesinde kullanılan prosedürlerden biri değildir?

22:58 Aşağıdakilerden hangisi menkul kıymetlerin denetiminde uygulanabilecek bir maddi doğrulama prosedürü değildir?

22:57 BDS 315 İşletme Çevresini Tanımak Sureti ile Önemli Yanlışlık Risklerinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi standardına göre, risk değerlendirme prosedürleri yukarıdakilerden hangisini/hangilerini içerir?

22:54 Aşağıdaki işlemlerden hangisi stokların finansal tablolar açısından önemli olması durumunda stok hesaplarının denetimi ile ilgili olarak yanlıştır?

22:52 Aşağıdakilerden hangisi BDS 570 İşletmenin Sürekliliği Standardı’na göre, denetçinin denetim çalışmasını tamamlarken değerlendirebileceği işletmenin sürekliliği ile ilgili tehdit oluşturabilecek durumlardan biri değildir?

22:51 Aşağıdakilerden hangisi bağımsız denetim çalışmasında denetçinin amaçları arasında yer almaz?

22:50 Aşağıdakilerden hangisi iç kontrol sisteminden etkilenmez?

22:49 Aşağıdaki denetim prosedürlerinden hangisi maddi duran varlıklar için uygulanabilecek bir kontrol testidir?

22:48 Denetçi, müşteri işletmenin kiralamış olduğu binada aydınlatma sisteminin tamamen yenilenmesine dair yapmış olduğu harcamayı gider olarak kaydettiğini tespit etmiştir. Denetçinin tespit etmiş olduğu bulgu sadece bu bilgi ışığında aşağıdaki yönetim beyanlarından hangisine aykırıdır?

22:47 Varlıkların, işletmenin tasarruf ve kontrolünde olup olmadığına dair test edilen yönetim beyanı aşağıdakilerden hangisidir?

İşyerinde Motivasyon Arttırma Yöntemleri

İşyerinde Motivasyon Arttırma Yöntemleri
Reklam

İş ile ilgili şikayetlerine çözüm bulmaya çalışın.

Yönetici konumundayken genelde çalışanlarınızın sorunlarından ve iş ile ilgili sıkıntılarından haberdar olmayabilirsiniz. Çalışanlarınızı dinleyerek şikayetlerini değerlendirmeye almaya ve en kısa sürede çözmeye çalışın. Böylece çalışanlarınız, önemsendiğini ve saygı duyulduğunu anlayacaktır.

Çalışanlarınızın başarısını tebrik edin.

Çalışanlarınız, elde ettiği başarılar sonucunda takdir edilmek ister. Yaptığı başarıların görüldüğünü ve önemsendiğini hisseden çalışanın motivasyonu katlanacak, daha iyi işler çıkarmak için çabalayacaktır. Ne gibi takdir ve ödüllendirme yöntemlerini uygulayacağınızdan emin değilseniz; Para Dışında 5 Alternatif Takdir ve Ödüllendirme Yöntemi başlıklı içeriğimizden fikir edinebilirsiniz.

Streslerini en alt seviyeye indirin.

Yoğun stresin yaşandığı, önemli toplantıların atlatıldığı günlerin sonunda küçük bir kutlamayla çalışanlarınızın streslerini azaltmasını sağlayabilirsiniz.

Özel günleri hatırlayarak çalışanlarınızı önemsediğinizi hissettirin.

Arkadaşlık günü, mutluluk günü gibi motivasyonu olumlu yönde etkileyen günleri unutmayarak, çalışanlarınızın bir arada olmasını ve bireysel rekabetin yanı sıra grup halinde olmanın önemini hissettirin.

Grup çalışmalarına özen gösterin.

Çalışanların iş arkadaşlarıyla birlikte yapabileceklerini görmelerini sağlayın. Grup çalışması sayesinde yapılan fikir alışverişleri, çalışanlarınızın motivasyonu konusunda olumlu etki sağlayacaktır.

Aktiviteler düzenleyin.

Çalışanlarınızla ilişkileriniz yalnızca iş ile sınırlı kalmasın. Bazı hafta sonları çalışanlarınızı – ve hatta sizi de – bir araya getirecek etkinlikler sayesinde, işine daha sıkı sarılan çalışanlarla ve daha enerjik bir çalışma ortamıyla karşılaşabilirsiniz.

İş ile ilgili önerilerini dikkate alın.

Bu kişi işe yeni başlayan biri ya da stajyer de olabilir. Hangi konumda olursa olsun iş ile ilgili fikirlerini isteyerek, önerilerini dinleyerek ve değerlendirerek çalışanınızın düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ