Reklam
Ben Duydum

Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması neden olur?
Vücudumuzdaki en hassas duyu organımız olan gözde, görme bozukluklarının yanı sıra göz kanlanması da, sıklıkla rastlanılan bir göz problemdir. Bu durumun ana sebebi gözde bulunan kılcal damarların genişleyerek kan toplamasıdır.

Gözda kanlanması genelde şu durumlarda görülmektedir;

Gözün tahriş olması,
Göz kuruması (Lens kullanan insanlarda sıklıkla görülmektedir)

Göze toz kaçması ya da herhangi bir şeye olan alerjiden dolayı gözün kaşınması. (Bu sebepler sonucundan göz kaşıcanacağı için kanlanma olmaktadır)

Bu belirtiler göz kaşınmasının en yaygın nedenleridir ve çok ciddi problemlere yol açmamaktadırlar.

Bilgisayar başından uzun süre vakit geçirmek ya da karanlık bir ortamda kitap okumaya çalışmak göz yorulmasına neden olmaktadır. Ayrıca uykusuzluk da göz kanlanmasına neden olmaktadır.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) vücutta bulunan bütün damarları etkilediği için gözdeki damarları da etkileyerek göz kanlanmasına neden olmaktadır.

Tiroit hastalalıkları göz kurumasına neden olmaktadır. Göz kuruması da göz kanlanmasına sebebiyet vermektedir.

Gözün renkli bölümünde (irisde) oluşan iltihaplanmalar da göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bu hastalık üveit olarak bilinmektedir.

Ayrıca hamilelik dönemlerinden bayanlarda göz kanlanması görülmektedir, fakat genelde kısa süreli olup kendiliğinden bir süre sonra geçmektedir.

Bu belirtilerle birlikte görme bozukluğu, göz ağrısı gibi problemleriniz varsa kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kanlanmanın önüne geçmek için günde en fazla 12 saat lens takmanız, hergün makyaj yapmamanız, gözlerinizi temiz tutmanız alabileceğiniz başlıca önlemlerdendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ