Reklam
Ben Duydum

Gelir Gruplarına Göre Tasarruf Eğilimi / Faktörler / Tedbirler

Gelir Gruplarına Göre Tasarruf Eğilimi / Faktörler / Tedbirler
Reklam

Gelir Gruplarına Göre Tasarruf Eğilimi

Türkiye’de bireylerin eğitim düzeyleri arttıkça tasarruf eğilimlerinin yükseldiğini tespit edilmiştir.

Ayrıca Türkiye’de gelir ve eğitim düzeyleri ile tasarruf oranları arasında yüksek bir doğrusal ilişki (pozitif korelasyon) olduğu görülmektedir (Dünya Bankası ve Kalkınma Bakanlığı, 2012, s. 7).

Türkiye’deki üst gelir gruplarında tasarruf eğiliminin yüksek iken, en düşük gelir grubunda ise negatif tasarruf söz konusudur.

Bu gelir grubunda bireyler borçlanma yoluyla gelecekteki tasarruflarını bugünden tüketmektedirler.

Tasarruf Eğilimini Etkileyen Faktörler

Türkiye ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirebilmek için daha fazla yatırıma dolayısıyla daha fazla tasarrufa ihtiyaç duymaktadır.

Türkiye’de tasarruf oranlarına baktığımızda, tasarruf eğilimimizin orta-yüksek gelirli ülkelerin tasarruf oranlarının altında olduğu anlaşılmaktadır. (Kalkınma Bakanlığı, 2017).

Türkiye’deki tasarruf eğiliminin düşük çıkmasında ülkedeki tasarruf anlayışının da önemli etkisi vardır.

Ülkedeki tasarrufların kayda değer bir kısmı “yastık altı” şeklinde değerlendirilmekte ve finansal sistemde değerlendirilmediği için de yatırımların finansmanında kullanılamamaktadır.

Mevcut yapının oluşmasında bireylerin ve toplumun tasarruf anlayışı kadar, tasarrufları değerlendiren finansal sistemin özelikle bankacılık sisteminin de önemli payı vardır.

Tasarrufların Artırılmasına Yönelik Tedbirler

Son dönemde Türkiye’de tasarruf açığını azaltmak için bireysel emeklilikte %25 devlet katkısının getirilmesi, işverenlerin çalışanları için yaptığı emeklilik katkısına teşvik getirilmesi, çalışanların
işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılması, tasarruf bilincini artırmaya yönelik çeşitli kampanyalar, kredi kartı limitlerine ve taksitlerine sınırlama getirilmesi gibi birçok önlem alınmıştır.

Yurt içi tasarrufları artırmaya yönelik tedbirlerle birlikte tasarruf oranı nispeten artsa da yatırım oranı da arttığı için yurt dışı tasarruflara olan ihtiyaç devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ