Reklam
Ben Duydum

FULSAC 20 mg Kapsül

FULSAC 20 mg Kapsül

FULSAC 20 mg Kapsül

İlacın Etken Maddesi Fluoksetin hidroklorür‘ dür. FULSAC 20 mg Kapsül, beyinde salgılanan ve sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. FULSAC, depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve obsesif – kompülsif bozukluk tedavisinde kullanılmakla birlikte bulimia nervoza ve adet kanaması öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke, sinirlilik, gerginlik durumlarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

•Majör depresif bozukluk : Bireyin sosyal aktivitelerini ve günlük yaşamını rahatsız edecek düzeyde düşünmede, konuşmada ve vücut hareketlerinde yavaşlama, umutsuzluk, çaresizlik, boşlukta olma hissi, değersiz ve suçlu hissetme, ağlamaklı olmak, memnuniyetsizlik, öfke patlamaları, sinirlilik ve yılgınlık, uyku bozuklukları, yorgunluk hissi, enerji eksikliği, karar vermede ve hatırlamada güçlük yaşama, iştahta azalma veya artma.
•Bireye majör depresyon teşhisi konabilmesi için majör depresyon belirtilerinin en az 2 hafta devamlı olarak sürmesi gerekir.
•Obsesif – Kompülsif Bozukluk (OKB) : Mantık dışı düşüncelerin ve korkuların (takıntıların) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.
Obsesyon (takıntı) kisiyi tedirgin eden, irade disi gelisen ve engellenemeyen, yinelenen dusuncelerdir. Kompulsiyon (zorlantı) ise bu takıntılı dusunceleri yok etmek için irade dışı gelişen tekrarlanan davranışlardır. Örneğin kişinin dokunduğu herşeyin kirli olduğunu devamlı ve engellenemez bir sekilde düsünmesi takıntı; dokunduğu herşeyden elinin kirlendiğini düşünmesi sonucu devamlı ellerini yıkaması zorlantıdır.
Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler takıntılarının gerçek dışı veya mantıksız olduğunun farkındadırlar, fakat kendilerini durduramazlar. Bu tekrarlanan düşünceler ve alışkanlığa dönüşmüş davranışlar kişinin gününden saatler çalarak günlük işlerini yapmasını engeller.
•Bulimia nervoza : Yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı.
•Disforik bozukluk : adet kanaması öncesi görülen fiziksel şikayetlerin yanı sıra sıkıntı, üzüntü, öfke, sinirlilik, gerginlik gibi ruhsal belirtilerinde eşlik ettiği bir rahatsızlık.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ