Reklam
Ben Duydum

FULSAC 20 MG KAPSÜL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

FULSAC 20 MG KAPSÜL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

FULSAC 20 MG KAPSÜL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
•Çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
FULSAC‘ ı kullanırken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
Tiyoridazin içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız. FULSAC‘ ı kullanmayı bıraktıktan sonraki 5 gün içerisinde Tiyoridazin içeren ilaçlar almayınız.
Geçmişte nöbet geçirdiyseniz ya da sara hastalığınız varsa çok dikkatli kullanınız. Eğer nöbet sayılarında bir artış gözlemlerseniz doktorunuza başvurunuz, bu durumda ilacı kesmeniz gerekebilir.
Daha önce mani -bipolar bozukluğun aşırı mutlu, iyi hissetme bölümü- dönemini yaşadıysanız; manik atak dönemini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bu durumu doktorunuza bildiriniz. İlacın kullanımının kesilmesi gerekebilir.
Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminiz farklı bir doz uygulamasına gidebilir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, şeker hastalığı, sara hastalığı veya daha önce nöbet geçirdiyseniz ya da kalp ile ilgili problemler, kanama bozukluğu öykünüz varsa veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaç kullanıyorsanız, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öykünüz var ise; kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilirsiniz.
Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelikte özellikle hamileliğin son döneminde kullanıldığında, yeni doğan bebeklerde kas zayıflığı, titreme, huzursuzluk, sürekli ağlıma, emme ve uyku problemleri gözlenmiştir. Hamilelik sırasında FULSAC kullanan anneler, doktor gözetiminde dozunu yavaş yavaş azaltıp kullanıma son vermelidir. Emzirme döneminde kullanan anneler, kesinlikle emzirmesi gerekiyorsa, doktor gözetiminde dozu azaltılabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ