Reklam
Ben Duydum

Fonksiyonel Gelir Dağılımı

Fonksiyonel Gelir Dağılımı
Reklam

Fonksiyonel Gelir Dağılımı

Fonksiyonel gelir dağılımı, gelirin sosyoekonomik gruplar veya sosyal sınıflar arasındaki dağılımındaki eşitsizlik düzeyini gösterir.

Bu dağılım, üretim süreci sonucunda ortaya çıkan gelirin, üretim sürecine katılan faktörler (emek, sermaye, toprak, girişim) arasındaki bölüşümünü ifade eder.

Bu nedenle üretim faktörlerinin gelirden aldıkları payları analiz etmek istediğimizde fonksiyonel gelir dağılımı verilerine bakmamız gerekecektir.

Fonksiyonel Gelir Dağılımı: Gelirin emek gelirleri (ücret, maaş, yevmiye) ile emek dışı gelirler (kâr, faiz, kira gelirleri) arasındaki bölüşümüdür.

Türkiye’de gelirin neredeyse yarısının maaş ve ücret gelirlerinden oluştuğu görülmektedir.

İkinci büyük payı ise müteşebbis gelirleri oluşturmaktadır.

2006 yılından sonra müteşebbis gelirlerinin payının %20’nin altına düşmesinde tarım müteşebbislerinin gelir payının azalması etkili olmuştur.

İşsizlik, emeklilik, yaşlılık, dul-yetim, sakatlık, vb. maaşları, eğitim bursu gibi gelirleri içeren sosyal transfer gelirleri de yaklaşık %20’lik (1/5’lik) paya sahiptir.

Sosyal transferlerin yaklaşık %95’ini emekli ve dul-yetim aylıkları oluşturmaktadır.

Türkiye’de fonksiyonel gelir dağılımı açısından bakıldığında gelirden en çok payı maaş ve ücret geliri elde edenler almakta, onu sırasıyla sosyal transferler ile müteşebbis geliri elde edenler takip etmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ