Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

Finans Hesabı

Finans Hesabı
Reklam

Finans Hesabı

Finans hesabının üç ana kalemi, doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer yatırımlardır.

Portföy yatırımları, hisse senetleri ve borç senetlerinden oluşurken; diğer yatırımların ana aktörleri merkez bankası, merkezî hükûmet, bankalar ve firmalardır.

Ülkeler arasında doğrudan yatırımların tarihi çok daha eskilere gitmesine rağmen, ülkeler arası portföy akımları 1990’larda finansal piyasaların serbestleşmesiyle dramatik artış göstermiştir.

Ancak, günümüzde, ülkeler arasında finansal sermaye akımları ile doğrudan yatırım akımları arasında yüksek bir pozitif korelasyon vardır.

Sonuçta, hem doğrudan yatırımlar hem de portföy yatırımlarını yapanlar elde ettikleri karları veya yatırımdan vazgeçmeleri hâlinde sermayelerini kolayca diğer ülkelere veya kendi ülkelerine transfer etmek isterler ve bunun güvenceli olmasını arzularlar.

Bu nedenle, spekülatif amaçlı kısa süreli portföy hareketleri hariç, her iki yatırım türü arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki beklenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ