Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

Faturanın Düzenlenmesinde Dikkat Edilecek Konular

Ünal Ümitcan Aşık

Ünal Ümitcan Aşık

2018 yılından önce planlayıp, siz değerli takipçilerimize, duyduklarımızı ve öğrendiğimiz bilgileri bu web ortamında paylaşmanın sevincini beraber yaşamak ne güzel. Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. Mevlana

Faturanın Düzenlenmesinde Dikkat Edilecek Konular :

1) Malın Teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en fazla 7 gün içinde en az bir asıl ve bir örnek olarak düzenlenmesi gerekir. ( İrsaliyeli faturalarda bir asıl ve 4 örnek olarak düzenlenmesi gerekir, bir asıl ve 2 alt süreti müşteriye verilmesi gerekir. ), Bu sürede düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılırlar.

2)Faturalar Türkçe olarak düzenlenmek zorundadır.

3) Fatura bedeli karşılığında yapılan her türlü ödeme için makbuz alınmalıdır.

4) Makbuz alınmadıkça fatura ödenmiş sayılmaz.

5) Faturanın ödenmiş sayılabilmesi için tahsil edilen para karşılığı verilen ve karşı tarafın parayı yatırdığına dair ispat edici bir belgeye ihtiyaç vardır.

6) Ödeme Peşin Olarak Alınmışsa, İki Nüsha olarak Tahsilat Makbuzu kesinlikle düzenlenmek zorundadır, aslı müşteriye örneği firmada kalmalıdır.

7) İşletme kaşesinin faturaya basılarak imzalanması o faturanın kapalı yada açık olduğu anlamına gelmez.

Kapalı Fatura : İşletmenin Peşin satışlarında Kaşe ve imza faturanın ortasına vurulup imzalanması karşılığında tahsilat makbuzu düzenlenmesi işlemine denir.

Açık Fatura : İşletmenin veresiye satışlarında kaşe ve imza faturanın üst kısmına vurulup imzalanması ( Genellikle Satıcı firmalar fatura üzerine işletmenin kalan cari bakiye tutarınıda yazarlar ) işlemine denir.

8) Gelir vergisi Kanununa göre 5 yıl, Türk Ticaret Kanununa göre 10 Yıl Saklanmak zorundadırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Ord. Prof. Dr. Cahit Arf - 13 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ