Reklam
Ben Duydum

Ege bölgesi”nin illeri

Ege bölgesi”nin illeri
Reklam

Ege bölgesi”nin illeri

Kentleşmenin en yoğun yaşandığı bölge konumundadır. Ege Bölgesi’ndeki kentler, çoğunlukla ana yolların geçtiği oluklar ve verimli ovaların kenarlarında yer alır; kıyı kesiminde ise körfezlerin kenarlarında bulunur. Kırsal yerleşmeler, genellikle ovalardaki akarsu kenarlarında ve vadi içlerinde görülür.

Türkiye nüfusunun 1/8 kadarı Ege Bölgesi’nde yaşamaktadır. Bu nüfusun yarıdan fazlası (%62,2) kentlerdedir. Ege Bölgesi’nin ortalama nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Nüfus yoğunluğu açısından Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada bulunur. Ege Bölümü’ndeki ovalar üzerinde fazla olan nüfus yoğunluğu, İç Batı Anadolu Bölümü’nde ve Menteşe Yöresi’nde azalır.

Ege Bölgesi İlleri nelerdir?

İzmir
Manisa
Aydın
Denizli
Muğla
Afyonkarahisar
Kütahya
Uşak

1 – İzmir Hakkında kısa bilgi

Latince adı Smyrna olan İzmir, Ege Bölgesi’nin ortasında ve İzmir Körfezi çevresinde yer alır. Konak, kentin merkez ilçesidir ve burada gezilecek, görülecek çok şey vardır. Şehrin önemli alışveriş mekanlarından Kemeraltı Çarşısı, M.Ö. 4. yüzyılda kurulan İzmir Agorası ile birçok organizasyona evsahipliği yapan Gündoğdu Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı Konak’ta yer alır. İzmir ilinin batısında yer alan Çeşme, güzel kumsalları haricinde, en çok II. Beyazıt’ın yaptırdığı ve bugün müze olarak kullanılan kalesi ile bilinir. Alaçatı’yı ziyaret edenler, klasik Türk mimarisindeki evlerin fotoğraflarını çekebilir, rüzgar sörfü yapabilirler. İzmir’de her sene Eylül ayında İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ü içine alacak şekilde 10 gün süren İzmir Enternasyonal Fuarı yapılmaktadır.

2- Manisa Hakkında kısa bilgi
Ege bölgesinin ortasında bulunan, 2012 yılında büyükşehir unvanını alan Manisa, bölgenin İzmir’den sonra ikinci büyük sanayi ve ticaret merkezidir.

1888-1963 yılları arasında yaşamış Manisa Tarzanı olarak bilinen Ahmet Bedevi ve mesir macunu ile tanınan il, iklim ve bitki örtüsünün elverişliliği sebebiyle, geyik, karaca, tilki, çakal, boz ayı, şahin, çulluk, yaban kazı gibi oldukça çeşitli bir yabani hayvan varlığına da sahiptir.

3- Denizli Hakkında kısa bilgi

Sanayi, tarım, ticaret ve turizm gibi iş kollarındaki gelişimiyle dikkati çeken Denizli, termal turizm, seracılık ve konut ısıtması alanlarında jeotermal enerjiden yararlanılan illerin de başında geliyor.
Türkiye’nin ilk cam festivali özelliğini taşıyan Uluslararası Denizli Cam Bienali’ne ev sahipliği yapan il, yılın her mevsimi devam eden sağlık turizmi alanında önemli bir yere sahip.
Kaplıcaları, antik kentleri ve yemek kültürüyle keşfedilecek pek çok özelliğe sahip şehrin sembolü, renk ve vücut yapısı, kendine has uzun ve hoş ötüşüyle bilinen Denizli Horozu’dur.

4- Muğla Hakkında kısa bilgi

Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi turistik beldeleriyle meşhur ilin topraklarının büyük kısmı Ege’de, küçük bir kısmı ise Akdeniz’de yer alıyor.
Dalaman Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı ile iki havalimanına sahip sayılı illerimizden biri olan Muğla, 2012 yılından bu yana büyükşehir unvanına sahip.
Dalyan, Ölüdeniz, Kayaköy, Akyaka, Saklıkent, Kelebekler Vadisi, Sedir Adası gibi dünyaca ünlü turistik merkezleriyle dikkati çeken ilin en önemli geçim kaynakları turizm ve tarıma dayanıyor. Ayrıca çam balı üretiminde de ülkemizde çok büyük bir paya sahip olduğunu belirtmek gerek.

5- Afyonkarahisar Hakkında kısa bilgi

Afyonkarahisar ın büyük bir bölümü Ege Bölgesinin iç batı olarak adlandırılan kesiminde yer alır. Türkiye’de kaplıca ve ılıca yönünden en önemli şehirlerden biri olan Afyonkarahisar’da, dört tane termal turizm merkezi var.
Mustafa Kemal’in yönettiği Kocatepe Savaşı ile Kurtuluş Mücadelesi’nde de önemli bir yere sahip il, ayrıca Akdağ, Acıgöl Akşehir ve Eber Gölü’nde kuş gözlemciliğine imkân tanıması, dört yönden gelen demiryollarının birleştiği kavşakta bulunması, özellikle dağlar arasında yer tutan ovalarda öne çıkan tarım faaliyeti gibi nedenlerle doğal, kültürel ve tarihi bir zenginliğe sahiptir.

6- Kütahya Hakkında
Ülkemizin İç Batı Anadolu bölümünde bulunan, porselenleri, tertemiz doğası, maden yatakları ile önemli bir ilimiz olan Kütahya, jeolojik oluşum açısından da oldukça eski dönemlere dek uzanır.

Tarihi eskilere uzanan bu doğa harikası şehirde gezilecek pek çok yer var. Örneğin Kütahya Çini Müzesi hem ilin önemli bir zenginliğini tanımak hem de tarihe minik bir yolculuk için cazip bir seçenek. Germiyan Beyi II. Yakup Çelebi tarafından 15. yüzyılda yaptırılan külliyenin imaret ve türbe bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çini Müzesi olarak restore edilerek, 1999 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İlde bulunan diğer müzeler ise şöyle: Kent Tarihi Müzesi, Milli Mücadele Müzesi ve Evliya Çelebi Müzesi.
Kütahya Saat Kulesi, ziyaretçilerin ilk elde dikkatini çekecek yapılardan bir tanesi. Hemen merkez ilçede bulunan bu kulenin aslı ise çan kulesi şeklindedir.

Doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken Domaniç ilçesi, 40 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor.
Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği, muhteşem tarihi atmosferiyle, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’u kapsayan Frig Vadisi, yine gezi listenizde yer almasını önerdiğimiz yerlerden. Görebileceğiniz diğer önemli yerler: Aizanoi Antik Kenti, Çinili Cami, Kütahya Kalesi, Germiyan Sokağı, Ulu Cami…

26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe’den başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandığı Dumlupınar’daki şehitlik; Milisler Anıtı, Üç Komutan Anıtı, sembolik şehit mezarları ile kitâbeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgâh ve Şadırvan’dan meydana geliyor. Burayı da ziyaret etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

7- Uşak Hakkında
İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında geçiş bölümü oluşturan, M.Ö. 4000 yılına uzanan geçmişiyle pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan il, aynı zamanda bir ilkler şehri. 1909 yılında elektrik kullanmaya başlayarak, ülkenin bu anlamda ilk şehri statüsüne sahip olmuştur. Türkiye’nin ilk demiryolu hattı buradan geçtiği gibi, 1926 yılında ilk şeker fabrikasının da açıldığı ildir aynı zamanda. Dolayısıyla ülke sanayileşmesinde değerli bir yeri vardır Uşak’ın.
İlde doğal güzellikler de dikkati çekiyor. Piknik yapıp, ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz mesire yerlerinden biri, Akse Çamlığı. Şehir merkezinden sadece 3 km uzaklıkta yer alan bu mesire yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Ilıcak Subaşı Parkı, Evrendede Mesire Yeri, Çokkozlar Piknik Alanı da diğer birkaç alternatif. İlde bisiklet turları, yürüyüş yapmak için uygun kanyonlar ve doğal alanlar yer alıyor. Murat Dağı’nı bu amaçla değerlendirebilirsiniz. Kaplıca turizmine ilgi duyanlar için ise, Hamamboğazı Kaplıcası ile Kayaağıl Termal Tesislerinin şehirde yer aldığını anımsatalım.

Şehirdeki önemli bir tarihi eser, Burma Camii’dir. Yapımı 16. yy’a uzandığı tahmin edilen bu camii, Belediye binasının arkasında bulunuyor. Frigyalılar döneminden kalan Cılandıras Köprüsü, görmenizi tavsiye ettiğimiz başka bir yapı. Banaz Çayı üzerine yapılan bu eser, yaklaşık 2500 yıl öncesine tarihleniyor. Çevresi aynı zamanda mesire yeri olarak değerlendirilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ