Reklam
Ben Duydum

Dış Borçlarda Güncel Durum

Dış Borçlarda Güncel Durum
Reklam

Dış Borçlarda Güncel Durum

Dış Borcun Kamu ve Özel Sektör İtibarıyla Dağılımı

Türkiye’nin dış borçlarında IMF ile 1999 yılında imzalanan ve 2000 yılında yürürlüğe giren 17’nci destekleme düzenlemesi (stand by arrangement) sonrasında yapısal bir değişim gözlenmiş; dış borçlar içinde devletin payı çarpıcı bir düşüş, özel kesimin payı ise artış yaşamıştır.

Özel sektör dış borcunun toplam dış borç içindeki payı 1990’da %21, 2000’de %46 ve 2017’de %70 düzeyindedir.

Buna paralel olarak kamu kesiminin dış borç içindeki payı da gerileme yaşamıştır.

Türkiye ekonomisi, büyümenin dış kaynak yoluyla finansmanında kamu yoluyla finansman yerine, özel kesim yoluyla finansmana doğru bir yönelme yaşamıştır.

Türkiye’nin Dış Borç Stoku ve Vade Yapısı

Türkiye ekonomisinin hızlı büyüme dönemlerinde dış borçlarda hızlı bir artış, daralma veya düşük büyüme dönemlerinde ise dış borçlarda bir durağanlık veya düşük bir artış gözlenmektedir.

Türkiye’nin iç tasarrufları ekonomik büyümesini finanse etmede yetersiz kaldığı için, dış tasarruflara (dış borç) ihtiyaç duymaktadır.

2017 yılı sonunda toplam dış borç tutarı 454 milyar dolardır.

Bunun %26’sı kısa vadeli iken, geriye kalan %74’ü orta ve uzun vadeli dış borçtur.

Kısa vadeli borçların toplam borçlardaki payı 2009 yılında %18,2 olduğu dikkate alındığında, son yıllarda bu kalemdeki ciddi artış dikkat çekicidir.

Kısa vadeli borçların vadesi bir yılın altında olduğu için, ülkedeki döviz darboğazı olasılığında, ihtiyaç duyulan dövizin temini yönünden bir risk ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle, kısa vadeli borcun toplam borçtaki oranının her zaman düşük olması, diğer bir deyişle, kısa vadeli borç düzeyinin düşük olması arzulanır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ