Reklam
Ben Duydum

Cumhuriyet Dönemi’nde Sosyal Güvenlikle İlgili Düzenlemeler

Cumhuriyet Dönemi’nde Sosyal Güvenlikle İlgili Düzenlemeler

Cumhuriyet Dönemi’nde Sosyal Güvenlikle İlgili Düzenlemeler

Cumhuriyet’in ilk yıllarında sosyal güvenlik alanındaki düzenlemeler, Osmanlı’da olduğu gibi dar kapsamlı ve yetersiz kalmıştır.

1921’deki 151 sayılı Ereğli Havzai Fahmiyesi Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik Kanun (4. madde) ile kurulan Amele Birliği, Cumhuriyet’in kanun ile kurulan ilk sosyal güvenlik kuruluşudur.

İlk yıllardaki sandıkların çoğu askerî fabrikalarda, tersanelerde, denizyollarında, maden işletmelerinde vb. kurumlarda çalışan işçiler için kurulmuştur.

Söz konusu sandıklar hem kapsadığı kişiler hem de riskler açısından çok dar kapsamlıdır (http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/kurumsal/tarihce Erişim 30.07.2012).

II. Dünya Savaşı’ndan sonra çıkarılan 4792 sayılı İşçi Sigortaları Kurumu Kanunu (1945) ile Cumhuriyet tarihinin ilk geniş kapsamlı sosyal güvenlik kurumu, İşçi Sigortaları Kurumu kurulmuştur.

1950’de ise 5434 sayılı Kanun ile Emekli Sandığı kurulmuştur. Emekli Sandığı ile sayıları 11’i bulan emeklilik sandıkları ortadan kaldırılmış, bütün devlet görevlilerinin emeklilik işlemleri de bir çatı altında toplanmıştır.

Sosyal güvenlik alanında 1961 Anayasası kabulünün ardından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu uyarınca 1965 yılında İşçi Sigortaları Kurumu, Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK’ya) dönüştürülmüştür.

506 sayılı Kanun ile işçi statüsünde çalışanlarla ilgili düzenlemelerde birlik sağlanmış, işçilerin sosyal güvenlik ile ilgili hakları genişletilmiştir.

1972 yılında 1479 sayılı Kanun ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) kurulmuştur.

1479 sayılı Kanun ile (Bağ-Kur ile) esnaf, sanatkâr ve diğer bağımsız çalışanlar sosyal güvence kapsamına alınmıştır.

1977’de yapılan kanuni düzenleme ile köy ve mahalle muhtarları BAĞ-KUR kapsamında zorunlu sigortalı olmuştur.

Ardından 1979 yılında herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayan vatandaşların yanı sıra ev hanımlarına BAĞ-KUR kapsamında isteğe bağlı sigortalı olma hakkı verilmiştir.

1983 yılında yapılan düzenleme ile tarım kesiminde çalışanlar sosyal güvenlik sistemine dâhil edilmiştir.

BAĞ-KUR kapsamındaki sigortalılara sağlık sigortası yardımları verilmesi, ancak 1986 yılında mümkün olabilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ