Reklam
Ben Duydum

CORONADAN ZATEN DUDAĞININ KANINI EMEN IŞLETMELERE, BİR DE İŞKURDAN KÇÖ İADE TALEBİ…

CORONADAN ZATEN DUDAĞININ KANINI EMEN IŞLETMELERE, BİR DE İŞKURDAN KÇÖ İADE TALEBİ…

CORONADAN ZATEN DUDAĞININ KANINI EMEN IŞLETMELERE, BİR DE İŞKURDAN KÇÖ İADE TALEBİ.. (hukuki ve adil olmadığından dava etmeyi düşündüğüm bu uygulama hakkında siz değerli meslektaşların fikirlerini rica ediyorum)

10 işçili bir işletme 01 nisanda işletmesini fiili olarak kapatıyor. 10 çalışanından sadece 1 tanesi 26 martta yapılan düzenleme çerçevesinde kısa çalışma ödeneği şartlarını taşıdığından, kçö listesine yalnızca uygun olan bu personelini ekleyerek İŞ KURA KÇÖ başvurusunda bulunuyor. Diğer personellerini ise yine aynı gün (1 nisan), üzülerekte olsa tüm sosyal haklarını da ödemek suretiyle işten çıkarmak zorunda kalıyor.

10 gün sonra o tek personeli için KÇÖ onaylanıyor ve ilgili personel 3 ay boyunca bu ödeneği alıyor.

İşte sorun da tam olarak burada başlıyor… Işkurdan gelen yazı da “KÇÖ sürecinde (1 nisanda) işçi çıkışı yaptığınızdan, KÇÖ kesilerek, bu güne kadar kurumumuzca yapılan 3 aylık yersiz ödemenin faiziyle iadesi” talep ediliyor.

26 mart tarihli KÇÖ düzenlemesinin ilgili kısmı;
4447 sayılı Kanunun geçici 23. Maddesi;

“…………Bu madde kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, iş yerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ