Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

22:59 Aşağıdakilerden hangisi stok hesaplarına ilişkin denetim riskinin değerlendirilmesinde kullanılan prosedürlerden biri değildir?

22:58 Aşağıdakilerden hangisi menkul kıymetlerin denetiminde uygulanabilecek bir maddi doğrulama prosedürü değildir?

22:57 BDS 315 İşletme Çevresini Tanımak Sureti ile Önemli Yanlışlık Risklerinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi standardına göre, risk değerlendirme prosedürleri yukarıdakilerden hangisini/hangilerini içerir?

22:54 Aşağıdaki işlemlerden hangisi stokların finansal tablolar açısından önemli olması durumunda stok hesaplarının denetimi ile ilgili olarak yanlıştır?

22:52 Aşağıdakilerden hangisi BDS 570 İşletmenin Sürekliliği Standardı’na göre, denetçinin denetim çalışmasını tamamlarken değerlendirebileceği işletmenin sürekliliği ile ilgili tehdit oluşturabilecek durumlardan biri değildir?

22:51 Aşağıdakilerden hangisi bağımsız denetim çalışmasında denetçinin amaçları arasında yer almaz?

22:50 Aşağıdakilerden hangisi iç kontrol sisteminden etkilenmez?

22:49 Aşağıdaki denetim prosedürlerinden hangisi maddi duran varlıklar için uygulanabilecek bir kontrol testidir?

22:48 Denetçi, müşteri işletmenin kiralamış olduğu binada aydınlatma sisteminin tamamen yenilenmesine dair yapmış olduğu harcamayı gider olarak kaydettiğini tespit etmiştir. Denetçinin tespit etmiş olduğu bulgu sadece bu bilgi ışığında aşağıdaki yönetim beyanlarından hangisine aykırıdır?

22:47 Varlıkların, işletmenin tasarruf ve kontrolünde olup olmadığına dair test edilen yönetim beyanı aşağıdakilerden hangisidir?

Çikolatanın Faydaları ve Zararları

Çikolatanın Faydaları ve Zararları
Reklam

Çikolatanın Faydaları ve Zararları
Küçük büyük dinlemeden herkesin çok sevdiği, görünce bile mutlu olduğu çikolata, anlatıldığının aksine oldukça faydalı bir besindir. Esas maddesi kakao bitkisi olan çikolata, içerisinde yağ, azot, lif ve faydalı mineraller barındırır. Sağlık açısından pek çok hastalığın tedavisinde üstün görevler gösteren çikolatanın faydalarını sizler için araştırdık. Çikolatanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?
ÇİKOLATA NEDİR?

Çikolatanın hammaddesi kakaodur. Kakao İkiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır. Kakao, And Dağları’nın alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco Irmakları’nın çevresinde yetişen Theobroma cacao adlı, boyları 4-15 m‟yi bulan kakao ağacında yetişmektedir. En büyük üreticisi % 40 ‘lık üretimi ile Fildişi Sahilleri’dir.

Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmekte olan kakao ağacının acı bir tadı vardır. Tohumlarının mayalanmasının ardından kurutulan kakaonun acı tadı gider. Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao tozu elde edilir. Tüm bu aşamanın ardından kakao tozuna süt ve şekerin eklenmesi çikolatayı ortaya çıkarır.
ÇİKOLATANIN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Çikolata kalorisi yüksek olan protein, yağ, potasyum, kalsiyum, demir ve karbonhidrat açısından zengin bir besindir. Bunun yanında A ve C vitamini içeren çikolatanın 100 gramı 528 kcal kaloridir. 100 gram çikolatanın içerisinde bulunan besin değerleri oranı aşağıdaki tabloda verilmiştir;

ÇİKOLATANIN FAYDALARI NELERDİR?

* Çikolatanın en belirgin özelliklerinden birisi sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki vererek mutluluk hormonunun salgılanmasıdır.

* Kalp ve damar sağlığını korur. Kanın düzenli akışını sağlayarak kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi hayati risk taşıyan sorunların önüne geçer.

* Kolesterol seviyesini dengede tutar.

* Kakaonun içerisinde bulunan antioksidan özellikler kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

* Kakao beyne giden damarların kan akışını destekleyerek beyinde oluşan damar tıkanıklıkların önüne geçer. Beyin kanaması riskini azaltır.

* Çikolata içerisinde barındırdığı, azot, lif ve yağ sayesinde zihin açıklığı sağlar.

* İçerisinde barındırdığı lif oranı bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

* Böbreklerde oluşan kum ve taş oluşumunu engeller.

* Bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır.

* Kandaki şeker seviyesini dengeler.

* İnme riskini azaltır.

* Cilt sağlığına ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

* Görme yeteneğini geliştirir.

* İdrar söktürücüdür.

* Öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına iyi gelir.

* Kan sağlığı için önemli olan, demir mineralini içerir.

* Enerji verir.

* İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişimine etki eder.

* İçerdiği magnezyum sayesinde, vücuttaki asitlik seviyesini düzenler ve sindirime yardımcı olur.

ÇİKOLATANIN ZARARLARI NELERDİR?

* Aşırı çikolata tüketimi kilo almaya sebep olur. Düzenli ve az miktarda tüketilmelidir.

* Aşırı tüketim diş sağlığınızı etkiler.

* Çok fazla bitter çikolata tüketilmesi de, kan şekerinin düşmesine neden olacağından halsizliğe yol açmaktadır.

* Hassas cilde sahip olan kimselerde alerjiye sebep olabilir.

* Aşırı miktarda çikolata tüketilmesi halinde, baş ağrısı, migren, nevrotik bozukluklar ve kabızlık gibi sorunları ortaya çıkarır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ