Reklam
Ben Duydum

CFO ne demek? CFO ne iş yapar?

CFO ne demek? CFO ne iş yapar?

CFO ne demek? CFO ne iş yapar?

CFO AÇILIMI NE?

Açılımı ‘Chief Financial Officer’ olan CFO’nun ne anlama geldiği ve ne tür bir iş yaptığı ile ilgili araştırmalar son dönemde hız kazandı. İşte, iş dünyası ile yakından ilgili kişilerin sık sık duyduğu “CFO” kelimesinin anlamı…

CFO NEDİR?

“CFO ne demek?” sorusuna kısaca “Finans Grubu Başkanı” ya da “Finansal İşler Müdürü” diyebiliriz. Bir şirketteki finans sürecini en üst düzeyde temsil eden, bu alandan sorumlu baş yönetici olan CFO’lar çalıştıkları firma içerisinde finansal işlerden sorumlu en yetkili kişilerdir.

CFO’lar bulundukları pozisyon gereği, kriz yönetimi ve risk yönetimi gibi konularla da  çalışırlar ve sorumluluk üstlenirler. CFO’lar ayrıca belli aralıklarla üst düzey yöneticilerine firmanın mali işleri ile ilgili olarak rapor verirler. Şirketlerin karar mekanizmalarında önemli rol oynayan CFO’lar, bağlı bulundukları organizasyonun tüm finansman dengesini yönetir ve gerekli kararları alırlar.

CFO OLARAK KİMLER GÖREVLENDİRİLİR?

Genellikle ekonomi, işletme, finans ve benzeri bölümlerden mezun olan CFO’lar, iyi eğitimli ve mali konularda tüm sürece hakim olurlar. CFO’lar ayrıca iyi derecede dilde bilmeli.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ