Reklam
Ben Duydum
SON HABERLER

07:05 Aşağıdaki durumlardan hangisinin gerçekleşmesi hâlinde denetim sözleşmesinin yenilenmesi/güncellenmesi gerekmez?

07:02 Denetçi denetim süresince tespit ettiği bir iç kontrol yetersizliği ile ilgili olarak aşağıdaki gerekliliklerden hangisine uymak zorunda değildir?

07:00 Denetim şirketinin ve personelinin, mesleki standartlara ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine uyduğuna ilişkin kendisine ve denetim şirketi veya sorumlu denetçi tarafından düzenlenen raporların, içinde bulunulan şartlara uygun olduğuna ilişkin kendisine makul güvence sağlayan sistem aşağıdakilerden hangisidir?

06:58 Türkiye Muhasebe Standartları’na göre hazırlanmış finansal tabloların Bağımsız Denetim Standartları’na uygun olarak denetimini yürütecek bir denetçinin aşağıdakilerden hangisi hakkında görüş vermesi beklenmez?

06:57 Denetçinin dürüstlük, tarafsızlık ve mesleki şüphecilik içinde hareket etmesini teminen, mesleki muhakemesini olumsuz etkileyebilecek tesirlerden ari olarak görüş açıklamasına ne denir?

06:55 Denetçinin aşağıdaki hususlardan hangisine ilişkin alacağı karar, mesleki muhakemesini kullanmasını gerektirmez?

23:40 Denetim kanıtlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

23:37 Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun (KGK) yayınlamış olduğu Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne göre, denetim faaliyetinde bulunmak isteyenlerin denetçi olarak yetkilendirilmesi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

23:33 Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

00:50 2021/3 DÖNEMİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK STAJA GİRİŞ SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

CARİ İŞLEMLER HESABI VE DIŞ TİCARET AÇIĞI

CARİ İŞLEMLER HESABI VE DIŞ TİCARET AÇIĞI
Reklam

CARİ İŞLEMLER HESABI VE DIŞ TİCARET AÇIĞI

Cari açık gerek literatürde gerekse uygulamada bazen ekonomik büyümenin maliyeti, bazen de ekonomik krizlerin nedeni olarak görülür.

Cari açık analizlerinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları, portföy akımları, dış krediler, dış ticaret akımları ve döviz rezervleri önemli parametrelerdir.

Cari açığın finansman kaynağının kalitesi, söz konusu açığın sürdürülebilirliğini de belirlemektedir.

Yurt dışı yerleşiklerin Türkiye’deki mevduat, kamu ve özel sektör borç kâğıdı ve borsadaki yatırım tutarı son yıllarda giderek azalarak 2018 Kasım sonu itibarıyla 60 milyar doların altında bir düzeye gerilemiştir.

Bu finansal yatırım, günlük kullanımda sıcak para olarak nitelenir.

Bu yatırım türünün likidite derecesinin oldukça yüksek olması, kimi zaman bu nitelikteki yatırıma yönelik kuşkuları da artırmaktadır.

Ne var ki, kredi, portföy veya doğrudan yatırım olarak Türkiye’ye gelen kaynağın, ekonomik büyümenin sürdürülmesinde önemli bir işlev gördüğü açıktır.

Dolayısıyla sıcak para girişi, Türkiye’nin ihtiyacından kaynaklanan bir husus olup, Türk finansal piyasalarının güvenirliği bakımından gösterge rolü de oynamaktadır.

Cari işlemler hesabında açık oluşuyorsa ve sermaye girişleri ile bu açık giderilemiyorsa, merkez bankasının resmî rezervleri kullanılarak ödemeler bilançosu denkleştirilecektir. Bu durumda da merkez bankası rezervlerinde bir azalma meydana gelecektir.

Çin’in ABD’yle olan dış ticaret fazlası Kasım’da rekora tırmandı “Çin’in ABD ile dış ticaret fazlası, genel ihracat artışının güç kaybeden küresel talep ve ticaret savaşına ilişkin belirsizliğin etkisiyle yavaşlamasına karşın Kasım ayında rekor seviyeye ulaştı.
Kaynak: https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2179195-cin-in-abd-yle-olan-dis-ticaretfazlasi-kasim-da-rekora-tirmandi (Erişim 03.12.2018).

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ