Reklam
Ben Duydum

Bankacılık Sisteminde Döviz Kullanım Yaygınlığı

Bankacılık Sisteminde Döviz Kullanım Yaygınlığı
Reklam

Bankacılık Sisteminde Döviz Kullanım Yaygınlığı

Bankacılık kesiminde toplanan fonların (mevduat) ve kullandırılan kaynakların (kredi) hangi düzeyde yerli ve yabancı para cinsinden oldukları, doğrudan o ülkenin parasal ve finansal istikrarına işaret eder.

Ulusal (millî) parası itibarlı, finansal sistemi sağlam olan bir ülkede, diğer şartlar sabit olduğunda (ceteris paribus), yurt içi tasarruflar daha ziyade ulusal para ile tutulur.

Aksine ulusal sermaye ve finans piyasaları istikrarsız, enflasyonu yüksek, makroekonomik yönetimi zayıf olan ülkelerde ise yurt içi birikimler yabancı sağlam paralara yönelir.

Türkiye’de geçmişte sıklıkla yaşanan finansal krizlerden dolayı para ikamesi eğilimi güçlenmiş ve yurt içi tasarruflarda yabancı para tercihi artmıştır.

Nitekim, bankacılık sisteminde yabancı para ile tutulan mevduatların toplam mevduat içindeki payı 2002 yılında %58,5 iken, uygulanan ekonomik istikrar politikasıyla giderek düşmüş ve %35 düzeyinde seyretmeye devam etmiştir.

2013 yılından itibaren, Hükûmete yönelik uluslararası destekli kumpaslar nedeniyle mevduatlarda yabancı paranın payı artış trendine girmiş ve 2018 yılında (23 Kasım 2018 itibarıyla) %49 düzeyine yükselmiştir.

Para ikamesi:  Özellikle kriz dönemlerinde tasarruf aracı,işlem aracı, ölçü birimi olarak ulusal paradan yabancı paraya doğru bir yönelmeyi ifade etmektedir.

Bankacılık sisteminde yabancı para cinsinden kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payı, mevduattaki trende benzer bir örüntüye sahiptir, ancak yabancı para cinsinden krediler daha düşük orandadır.

2007 yılında toplam bankacılık kredileri içinde yabancı para cinsinden kredilerin oranı %11,3 iken, yıllar itibarıyla meydana gelen artışlarla 2018 (23 Kasım 2018 itibarıyla) kredi stokunda yabancı para payı %37,4’tür.

Türkiye örneğinin de gösterdiği gibi, istikrar dönemlerinde para ikamesi olgusu tersine dönmekte ve yerli paraya yönelme artmaktadır.

Bankaların menkul değerler cüzdanının hemen hemen tamamı kamu borçlanma kâğıtlarından oluşmakta iken, son yıllarda ihmal edilecek düzeyde olsa da
özel sektör menkul kıymetleri de bankaların portföylerinde yer almaya başlamıştır.

Kamu kesiminin mevduat bankaları menkul değerler cüzdanı içindeki payı 2018 yılı itibarıyla %94 dolayındadır.

Bankacılık kesimindeki menkul değerler cüzdanında yabancı para cinsinden araçların payı 2018 yılında %30 civarında gerçekleşmiştir.

Bu tablo, Türk lirasının son yıllarda önemli ölçüde hem yurt içi yerleşikler (Türk vatandaşları) hem de yurt dışı yerleşikler (yabancılar) nezdinde itibar kazandığını göstermektedir; çünkü menkul değerlere yatırım yapanlar hem Türklerden hem de yabancılardan oluşmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ