Reklam
Ben Duydum

Ala Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Ala Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Ala Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Kuranı kerimin önemli surelerinden olan ala suresinin fazileti ve sırları kendisinde saklı olduğu gibi okunduğunda kişiye manevi armağanlarda verildiğini unutmayalım. Onun için Hz. Peygamber’in A‘lâ sûresini okumaktan büyük zevk aldığı; vitir, bayram ve cuma namazlarında onu okuduğu bildirilmektedir.

Sûrede Allah, vahiy ve Kur’an, peygamber ve tebliğ görevi, tebliğ karşısında insanların takındıkları farklı tavırlar ve bunun ebedî hayattaki sonuçları ele alınmıştır.

Kur’ân-ı kerîmin seksen yedinci sûresi.
A’lâ sûresi, Mekke-i mükerremede nâzil oldu (indi). On dokuz âyet-i kerîmedir. Birinci âyet-i kerîmedeki (en yüce) mânâsına gelen “A’lâ” kelimesi sûreye isim olmuştur. Sûrede, Allahü teâlânın her türlü noksanlıklardan tenzîh edilmesi, uzak tutulması, Resûllulah’ın nasîhatlarından kimlerin faydalanıp kurtulacağı, kimlerin de istifâde edemeyip, azâba uğrayacağı, insanların dünyâ hayâtını tercih ettikleri halbuki âhiretin dünyâdan daha hayırlı olduğu, çünkü dünyânın geçici, âhiretin ise devamlı old uğu ve daha başka hususlar bildirilmektedir.

ALA SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?
Mücahid ve Kelbi dediler ki: Peygamber (s.a.) Cebrail (a.s.) kendisine vahiy getirdiğinde, o ayetin sonunu getirmeden Peygamber (s.a.) unutma endişesi ile başını okuyordu. Bunun üzerine: “Seni okutacağız da unutma­yacaksın. ” ayeti (6. ayet) indi. Yani, okuduğunu unutmayacaksın, endişe et­me! Ebu Salih’in İbni Abbas’tan rivayetinde: Bu ayetin nüzulünden sonra, ölünceye kadar (hiçbir şeyi) unutmadı, demiştir

A’LA SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI
Buhari ve Müslim’de Rasulullah (s.a.)’m Muaz’a şöyle buyurduğu sa­bittir: “(Namazı) A’lâ, Şems ve Leyi sureleri ile kıldırsaydm ya!”

Ahmed, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve diğer sünen sahiplerinin Nu-man b. Beşir”den yaptıkları rivayete göre Rasulullah (s.a.) iki bayramda ve cuma günlerinde A’lâ ve Gaşiye surelerini okuyordu.

İmam Ahmed Müsned’inde Übey b. Ka’b, Abdullah b. Abbas, Abdur-rahman b. Ebzi ve müminlerin annesi Aişe’den yaptığı rivayette Rasulul­lah (s.a.)’m vitirde A’lâ, Kâfirûn ve İhlâs surelerini okuduğu söylemişlerdir. Aişe Muavvizeteyn’i de (Felak, Nas surelerini) ilâve etmiştir.

Ahmed, Ali (r.a.)’den şöyle rivayet etti: “Rasulullah (s.a.) bu sureyi se­viyordu: “Sebbihisme rabbike’-A’lâ”

A’la Suresi Peygamber (Aleyhisselam) Efendimizin vitir namazlarında okuduğu bir suredir.

Hz. Ali (R.A.) Efendimizin rivâyetine göre, Resûlullâh (S a.v), A”la Sûresini çok severdi:

Resulullah (S.A.V.), bu süreyi yani Sebbihisme Rabbikel’a’la suresini okumayı çok severdi.

Hz. Peygamber (Aleyhisselâm) Kur”ân”dan uzun sûrelerden okuyamayacağını ifâde eden ihtiyar birine Sebbihisme Rabbikel’a’la suresini oku buyurmuştur.

Ala Suresinin Vitir namazında okunması
Enes Bin Malik (R.A.) şöyle demiştir:
“Hz. Peygamber Efendimiz, yatsı namazından sonra üç rek”ât vitir namazı kılardı. Birinci rek”âtta “Sebbihisme rabbikel”a”lâ” Sûresini okur, ikinci rek”âtta, “Kul yâ eyyühel kâfirun” Sûresini okur, üçüncü rek”âtta da “kul hüvallâhü ehad” sûresini okurdu”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ