Reklam
Ben Duydum

Akdeniz Bölgesi’nin illeri

Akdeniz Bölgesi’nin illeri

Akdeniz Bölgesi’nin illeri
Akdeniz bölgesinde toplam 8 il bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinde En çok nüfusa sahip il Antalya’dır. Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindeki iller şunlardır:

1- Adana
2- Antalya
3- Burdur
4- Hatay
5- Isparta
6- Mersin
7- Kahramanmaraş
8- Osmaniye

Akdeniz Bölgesi Haritası
Akdeniz bölgesindeki iller batıdan doğuya göre Antalya, Burdur, Isparta, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş olup toplam 8 tane il vardır.
Akdeniz bölgesi illeri hakkında bilgi edeneceğiniz bilgileri bu kısımda aktarıyoruz.

1- Adana Hakkında kısa bilgi

Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Adana, Toros dağlarının güneyinde bulunan ve Mersin, Osmaniye, Hatay illerini içine alan Çukurova’nın merkezinde, Seyhan nehri üzerinde yer alır. Madeni zenginlikleriyle de öne çıkan şehri özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret etmek ayrı bir keyiftir.

Yemek kültürüyle çok zengin olan şehre gidip de, mutfağını es geçmek olmaz. Adana kebabı başta olmaz üzere kesme ve yüzük çorbası, acılı şalgam, süllüm, mercimekli ıspanak başı, kabak çintmesi, şırdan, karakuş tatlısı, bici bici, taş kadayıfı ve halka tatlısı Adana mutfağının özgün yemekleri arasındadır.

2- Antalya Hakkında kısa bilgi

Akdeniz bölgesinin batısında ve Antalya Körfezi ile Batı Toroslar arasında yer alan Antalya, özellikle turizmin etkisiyle hızla nüfus alan ve gelişen, en güzel şehirlerimizden biridir. Şehir ismini, kurucusu sayılan Bergama Kralı II. Attalos’tan alır. Mavi bayraklı plajları, sevimli ilçeleri, doğal güzellikleriyle her zaman ilgi odaklarından olan şehir, tarihi buluntuları ve Antalya Müzesi ile de dikkat çeker.

3- Burdur Hakkında kısa bilgi

Akdeniz Bölgesinde, Orta ve Batı Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan yolların kavşağında yer alan Burdur, bu özelliğiyle tarih boyunca çeşitli uygarlıkların da kavşağı konumunda olmuştur.

4- Hatay Hakkında kısa bilgi

Doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep’in yer aldığı Hatay, arkeolojik olarak da oldukça değerli ve eski bir yerleşim yeridir.

Verimli ve muhteşem güzellikte Amik Ovası, demir-çelik üretimindeki yeri, önemli bir liman şehri olan İskenderun, Lübnan’dan doğup Suriye’den geçerek Samandağ’dan Akdeniz’e ulaşan Asi nehri ve 25-30 Eylül 2005 tarihleri arasında Medeniyetler Buluşması’nın ilk olarak gerçekleştirildiği Antakya ilçesi ile Hatay, inanç turizminin de önemli noktalarından biridir.

5- Isparta Hakkında kısa bilgi

Lezzetli, uzun saplı, sert meyveli kirazı, gülü ve halısıyla meşhur, ayrıca ülkemizde en çok elma üretiminin yapıldığı Isparta, Göller bölgesinde yer alıyor. Floral ve yaban hayatı çeşitliliği bakımından oldukça zengin ve koruma altındaki milli parkları, antik kentleri, cami ve kiliseleri, üstelik kış sporlarına olanak tanıyan Davraz Kayak Merkezi ile ilde keşfedebileceğiniz çok şey var.

6- Mersin Hakkında kısa bilgi

Türkiye’nin güneyinde bulunan Mersin, ülkenin en büyük limanı (Mersin Limanı) ile bir liman kentidir. Mersin Serbest Bölgesi, tekstil firmaları yoğunlukta olmak üzere pek çok şirkete ev sahipliği yapar. İlde ayrıca değerli Tarsus, Berdan ve Anamur Ovaları bulunmaktadır. Anamur muzu dünyaca ünlü olan ilde, UNESCO Dünya Mirası arasında bulunan Alahan Manastırı ile St. Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi yer alır. Kültürel, turistik değerleriyle önemli ilde, birçok festival de gerçekleştirilmektedir. İlde bulunan Mertim (Mersin Ticaret Merkezi) şehrin birinci, ülkenin en yüksek üçüncü gökdelenidir.

7- Kahramanmaraş Hakkında kısa bilgi

2012 yılında Büyükşehir unvanı alan, dövme dondurmasıyla dünyaca meşhur Kahramanmaraş’a, Kurtuluş Savaşı’ndaki direnişi nedeniyle İstiklal Madalyası verilmiştir.

Mesire yerleri, yaylaları, mağaraları, çarşıları, tarihi evleri ve yemek kültürüyle ülkemizde önemli bir yere sahip olan ilde, milyonlarca uğur böceğini görme imkânı sunan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali düzenlenmektedir.

8- Osmaniye Hakkında kısa bilgi

Akdeniz bölgesi ile Çukurova’nın doğusunda bulunan, yer fıstığıyla meşhur Osmaniye, 1933 yılına kadar vilayet iken, kazaya indirilmiş; ancak 1996 yılında tekrar il statüsüne kavuşmuştur. Akarsu ve bitki örtüsü zenginliğiyle dikkati çeken il, Zorkun-Olukbaşı-Ürün ve Kadirli Almacık gibi güzel yaylalara sahip.
Tarihe ilgi duyanlar için Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin, oldukça güzel bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Harun Reşit Kalesi, Toprakkale Kalesi, Çardak Kalesi, oldukça eski dönemlerden bu yana varlığını koruyan yapılar. Yine Kastabala-Hierapolis, tarihi M.Ö. 2 bin yılına dek uzanan bir antik kent.
Osmaniye merkeze yaklaşık 11 km uzaklıktaki, Kırmıtlı kasabasında yer alan ve bir kuş alanı statüsü kapsamında olan Kastabala Vadisi Kırmıtlı Kuş Cenneti, doğa turizmi açısından önemli bir nokta. İzmir ve Alaca yalıçapkını ile gece balıkçılı gibi 250 civarında türün gözlemlenebileceği bu alan, fotoğraf çekmek isteyenler için enfes bir potansiyele sahip.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ