Reklam
Ben Duydum

Afad ve Kanada

Afad ve Kanada
Reklam

Afad ve Kanada

Kanada kriz yönetiminin karakteristik özelliği; halkın korunması için toplumun bilinçlendirilmiş ve bireylerin kriz sistemi içinde fonksiyonel hale getirilmiş olmasıdır.

Kanada afet yönetimi Olağanüstü Durumlar Yasası kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Yasanın yürürlüğe girmesi, mevcut olan Seferberlik ve Savaş Yasasının 1988 yılında kaldırılması ile olmuştur.

Yasanın kapsamı halkın güvenliğini tehdit eden tüm tehlikeleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır.

Yasanın ardından 1998 yılında Olağanüstü Hal Hazırlık Yasası çıkarılmış ve federal hükümet düzeyinde Savunma Bakanı’na bağlı Acil Haller Hazırlık Teşkilatı (EPC) kurulmuştur.

EPC’nin görev ve sorumluluk alanları Olağanüstü Hal Hazırlık Yasasında belirtilmiştir.

Olağanüstü durumlarda, tüm bakanlık ve kuruluşların yerine getirmesi gereken sorumlulukların olmasının yanında, federal devlet düzeyindeki her türlü krizle ilgili planlama ve uygulama EPC tarafından Savunma Bakanı başkanlığında yürütülmektedir.

EPC’nin görev ve sorumluluk alanları, Federal Olağanüstü Hal Planlaması, Federal Hükümet ile Eyalet Yönetimi İş Birliği, Uluslararası İş birliği, Sivil Toplum Örgütleri ile İş Birliği, Araştırma ve Özel Projelerin Hazırlanması, Eğitim ve Halkın Bilinçlendirilmesi, Acil Durum Operasyonları şeklindedir.

Krizle mücadelede Belediye Teşkilatları birincil etkin kurumlardır.

Belediyeler, kendi gücünü aşan kriz hallerinde Eyalet Hükümetine başvurmakta, eyalette bulunan Acil Durum Koordinatörü durumu ve ihtiyacı EPC’ye bildirmekte, bu durumda gerekli destek sağlanmakta veya federal devlet düzeyinde kriz yönetimine geçilmektedir.

Bununla birlikte, olağanüstü hal hazırlığı ve uygulamasına yönelik tedbir ve tertiplerin alınmasından önce bireylerin sorumluluk alması sağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ