Reklam
Ben Duydum

Afad ve Amerika Birleşik Devletleri

Afad ve Amerika Birleşik Devletleri
Reklam

Afad ve Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin kriz yönetimini ulusal boyutta faaliyet sürdüren statik bir güvenlik sistemi olarak değil de sürekli geliştirilmesi gereken faaliyetler olduğu yönündeki anlayışı, karakteristik özelliğidir.

ABD’de 1 Nisan 1979 yılında kurulmuş olan Federal Olağanüstü Hal Yönetim Ajansı (FEMA), ülke yönetiminin her kademesini ve özel sektörü de içine alarak afetlerden nükleer savaşlara kadar uzanan tüm acil durumlarda görev yapmaktadır.

Nisan 2014’e gelindiğinde, FEMA ülke çapında merkez ofiste, bölge ofislerinde, Ulusal Acil Durum Eğitim Merkezi, Yerel Hazırlık ve Eğitim Merkezi ve diğer bölgelerde olmak üzere toplamda 14.844 çalışana sahiptir.

FEMA’nın Teşkilatı, yetki ve sorumlulukları ile kriz yönetiminin planlama, kaynak sağlama ve uygulamaya yönelik esasları Stafford Yasası ile düzenlenmiş, federe devlet yapısı ve mülki idari sistemine uygun olarak kriz müdahale temel planı hazırlanmıştır.

Federal devlet düzeyinde FEMA Merkez Direktörlüğü kurulmuş olup, direktör Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na bağlıdır.

FEMA yürütme organlarını Sivil Savunma Hazırlık Ajansı, Federal Afet Yardım İdaresi, Federal Hazırlık Ajansı, Federal Sigorta İdaresi, Yangınları Önleme ve Kontrol İdaresi, Hava Durumu Servis Kurumu Hazırlık Programı oluşturmaktadır.

FEMA 10 adet bölgeye ayrılarak görev yapmaktadır.

Her bölgede Bölgesel Operasyonlar Merkezi bulunmaktadır.

Eyaletlerde Valilere bağlı Eyalet Acil Hal Merkezleri, ilçe ve beldelerde Mahalli Acil Müdahale Merkezleri bulunmaktadır.

Krize önce o mahaldeki müdahale merkezi müdahale etmekte, imkanını aşması halinde bir üst müdahale merkezinden yardım istemekte, gerektiğinde acil durum ABD Başkanı’na kadar iletilmek suretiyle federal devlet düzeyinde kriz ilan edilmektedir.

Yönetim merkezlerinin yetkileri ve müdahale unsurlarının yetenekleri seviye yükseldikçe artmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ