Reklam
Ben Duydum

Afad – 2013-2017 Stratejik Plan Değerlendirmesi 1

Afad – 2013-2017 Stratejik Plan Değerlendirmesi 1
Reklam

Afad – 2013-2017 Stratejik Plan Değerlendirmesi

2009 yılında kurulan AFAD, ilk stratejik planını 2013- 2017 dönemi için hazırlamıştır.

Kurumun geleceğini şekillendirmesinde yol haritası görevi gören 2013- 2017 Stratejik Planı önemli katkılar sunmuştur.

2013-2017 Stratejik Planı’nda, Başkanlığın misyonu, vizyonu, temel ilke ve değerleri açıklanmış, yeni kurulmuş bir Başkanlık olarak mevcut durum analizi gerçekleştirilmiş, kurumun
teşkilat yapısı, görevleri, GZFT ve çevre analizi sonuçlarına yer verilmiştir.

Strateji Arama Toplantılarında iç ve dış paydaşlar ile yapılan değerlendirmeler sonucunda Başkanlığın amaç-hedef, hedef-performans göstergeleri ve üst ölçekli planlar ile stratejik planın ilişkileri ortaya konulmuştur.

2013-2017 Stratejik Planı’nda 5 temel amaç, 22 hedef ve 90 adet performans göstergesi yer almış, bu hedef ve göstergeler yıllık performans programlarıyla izlenmiştir.

Başkanlık daire başkanlıklarının performans tabloları incelendiğinde hedeflerin önemli bir bölümüne ulaşıldığı, hatta birçok performans göstergesinde belirlenen hedeflerin üzerinde bir başarı elde edildiği görülmüştür.

Plan döneminde hayata geçirilen faaliyetlerden ve projelerden bazıları şunlardır:

2012 yılında yürürlüğe giren UDSEP 2023 kapsamında bugün itibariyle Kentsel Dönüşüm Yasası ve Doğal Afet Sigortaları Yasası yürürlüğe girmiş ve afet risk azaltma çalışmalarına destek sunan
Ulusal Deprem Araştırma Programı başlatılmıştır.

UDSEP-2023, deprem kayıplarının en aza indirgenmesini hedefleyen stratejik yaklaşımlar ve eylem dizileri içeren örnek bir çalışmadır.

Sürdürülebilir bir kalkınma için şart olan afet risklerinin asgari düzeye indirgenmesi, insan unsuru ile doğrudan alakalıdır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın start verdiği Afete Hazır Türkiye kampanyası bu hedefe yönelik atılmış hayati bir adımdır.

Misyonunu “afetlere dirençli toplum” olarak belirleyen AFAD, 2013 yılında zihniyet dönüşümünü ve toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Afete Hazır Türkiye kampanyası ile bir eğitim seferberliğini başlatmıştır.

Afete Hazır Aile, Afete Hazır İş Yeri, Afete Hazır Okul ve Afete Hazır Gençler modüllerinden oluşan Afete Hazır Türkiye ile 2016 itibariyle 7 milyona yakın vatandaşımız afetlere hazırlık eğitimi almıştır.

Türkiye 2015 yılı itibariyle, dünyanın en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi olmuştur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ